کاخ سفید: اظهارات یهودستیزانه و ضد اسرائیلی خامنه‌ای را محکوم می‌کنیم

رادیوفردا
در ادامه واکنش‌ها به پوستر «راه‌حل نهایی» در سایت رهبر جمهوری اسلامی و همچنین تهدیدهای توئیتری او علیه موجودیت اسرائیل، شورای امنیت کاخ سفید روز پنجشنبه اول خرداد ضمن محکوم کردن این تهدیدها گفته است که آمریکا، حق کامل اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسد.

شورای امنیت کاخ سفید در توییتی نوشته است: ایالات متحده اظهارات یهود ستیزانه و تهدیدهای اخیر خامنه‌ای، رهبر {جمهوری اسلامی} ایران، علیه اسرائیل را شدیدا محکوم می‌کند.

شورای امنیت کاخ سفید در ادامه تاکید کرده است، ما در کنار دوستان‌مان در اسرائیل ایستاده‌ایم و حق مسلم اسرائیل برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسیم.

شورای امنیت ملی کاخ سفید در ادامه این توییت بخشی از اظهارات قبلی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را دوباره منتشر کرده که گفته بود، ما چشمان خود را بر دیکتاتوری که مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل می‌گوید و فراخوان کشتار قوم یهود می‌دهد، نمی‌بندیم؛ ما فرصت آن را نخواهیم داد که حتی این فکر خود را بررسی کند.

(1/2) The U.S. sharply condemns the recent anti-Semitic rhetoric and threats by Iranian Supreme leader Khameni directed against #Israel. We stand with our friends in Israel and recognize Israel’s absolute right to defend itself.
— NSC (@WHNSC) May 21, 2020

وبسایت رهبر جمهوری اسلامی روز ۳۰ اردیبهشت پوستری را منتشر کرد که در نسخه‌های فارسی و انگلیسی آن عبارت «راه‌حل نهایی» ذکر شده بود. این عبارت شناخته‌شده را نازی‌های آلمان برای حل مسئله یهود از طریق حذف فیزیکی به کار می‌بردند.

پس از آن و در واکنش به موجی از انتقادهای جهانی علیه مضمون و شعار این پوستر، توییتر علی خامنه‌ای روز چهارشنبه مدعی شد «محو دولت اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست»؛ با این حال بار دیگر به برخی از مضامین آن پوستر، از جمله رفراندوم، اشاره کرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، توئیت‌های علی خامنه‌ای را «اظهارات مشمئز کننده و ضد یهودی» خواند و گفت چنین اظهاراتی «نباید جایی در توئیتر یا هر شبکه اجتماعی دیگر داشته باشد».


...