تلاش مجدد [رژیم] ایران برای پرتاب ماهواره به فضا ناکام ماند

دویچه وله
به‌رغم انتقادهای آمریکا و کشورهای غربی درباره فعالیت‌های هوافضای جمهوری اسلامی ایران، این کشور بار دیگر اقدام به فرستادن ماهواره به فضا کرده است. تلاشی که بر اساس تصاویر ماهواره‌ای ناموفق بوده است.

رسانه‌های غربی با بهره گرفتن از تصاویر ماهواره‌ای از تلاش ناموفق ایران برای فرستادن ماهواره به فضا خبر داده‌اند. اما جمهوری اسلامی درباره تلاش خود در زمینه ارسال یک ماهواره به فضا هیچ گزارشی منتشر نکرده‌ است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۱۸ بهمن (۷ فوریه) در گزارشی که از دوبی ارسال کرده، از تلاش مجدد ایران برای فرستادن ماهواره به فضا خبر داده است.

در این گزارش آمده است که تلاش‌های ایران برای ارسال ماهواره به فضا انتقادهای تند آمریکا را در پی داشته است. آمریکا بر این باور است که برنامه‌های هوافضای جمهوری اسلامی ایران در راستای تحول برنامه موشکی آن کشور قرار دارد و در خدمت توسعه موشک‌های بالستیکی است.

این تصاویر ماهواره‌ای از سوی شرکت "دیجیتال‌گلوب" واقع در کلرادو منتشر شده است. این تصاویر ماهواره‌ای از فعالیت‌های جمهوری اسلامی در مرکز فضایی "امام خمینی" در سمنان تهیه شده است. تصاویری که گفته می‌شود روز چهارشنبه ۱۷ بهمن از مرکز فضایی یاد شده گرفته شده است.

مقایسه تصاویری که شرکت "دیجیتال‌گلوب" در اختیار مسئولان آمریکا و رسانه‌ها قرار داده نشان می‌دهد که موشکی از مرکز فضایی "امام خمینی" در سمنان پرتاب شده است. آثار سوختگی در اطراف سکوی پرتاب موشک نیز در عکس‌ها دیده می‌شود.


سکوت جمهوری اسلامی

گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از سکوت مقامات ایران درباره تلاش مجدد این کشور برای پرتاب موشک و ارسال ماهواره به فضا خبر داده است. خبرنگار این خبرگزاری، تاخیر ایران در اعلام این خبر را پدیده تازه‌ای نمی‌داند.

جمهوری اسلامی ایران بی‌آنکه زمان دقیقی برای ارسال ماهواره جدید خود به فضا اعلام کند، از فرستادن ماهواره‌ای به نام "دوستی" خبر داده بود.

این در حالی است که در ماه ژانویه نیز تلاش ایران برای فرستادن ماهواره "پیام" به فضا ناموفق بوده است. جمهوری اسلامی ایران در آن هنگام درباره ناموفق بودن تلاش خود خبررسانی کرده بود.


مخالفت آمریکا

آمریکا معتقد است که این اقدامات نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه خود، جمهوری اسلامی ایران را از فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیکی که ظرفیت حمل سلاح‌های هسته‌ای را دارند، منع کرده است.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران مدعی شده است که تلاش این کشور برای ارسال ماهواره به فضا ماهیتی نظامی ندارد و ایران به دنبال تجهیز خود به جنگ‌افزارهای هسته‌ای نیست.

افزون بر آن، ایران تاکید کرده است که تلاش‌های این کشور در عرصه هوافضا نقض قطعنامه شورای امنیت نیست.

آسوشیتد پرس در ادامه گزارش خود به فعالیت‌های هوافضای ایران در دهه گذشته و از جمله اعزام یک میمون به فضا در سال ۲۰۱۳ اشاره کرده است.

در این گزارش آمده است که معمولا جمهوری اسلامی در "ایام فجر" اقدام به چنین فعالیت‌هایی می‌کند.