کاغذ رول (مطبوعات) هر کیلو ۱۲۰۰۰ هزار تومان!

بهارنیوز
در حالیکه قیمت هر کیلو کاغذ رول (روزنامه) در بازار به حدود 12000 تومان افزایش یافته است ... همایون امیرزاده مدیر کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت های اثرگذار این وزارتخانه، صمت، بانک مرکزی و فعالان این بخش اشاره و گفت: نزدیک به پنج هزار تن کاغذ با قیمت مصوب و متعادل بین 400 نفر ناشر و نشریات کشور از طریق شبکه توزیع شده. تاکنون افزون بر20 هزار تن کاغذ بین مطبوعات کشور توزیع شده و اگر فرایند تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی سرعت گیرد، هیچ مشکلی برای کاغذ وجود نداشته و از کمبود آن نگران نیستیم.
...
وی اضافه کرد : نزدیک به 50 میلیون دلار در پایان سه ماهه نخست سال برای واردات کاغذ تامین شده بود که در یک ماه گذشته این تامین ارز شیب خوبی گرفته‌، رقم تامین شده به بیش از 150 میلیون دلار افزایش پیدا کرده و بر این اساس افزون بر 170 هزار تن کاغذ در یک ماه گذشته تامین ارز شده است.

دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ در وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد که با کاهش قیمت دلار به 90 هزار ریال، وضعیت کاغذ در کشور از شرایط کنونی نیز بهتر شود. ۹ هزار و ۳۰۰ رسانه شامل ۲ هزار و ۳۰۰ خبرگزاری و پایگاه خبری و هفت هزار نشریه مکتوب فعال و غیرفعال در کشور وجود دارد.

گفتنی اینکه قیمت هر کیلو کاغذ رول (روزنامه) در بازار به حدود 12000 تومان افزایش یافته است و این در حالیست که در اوایل امسال 3500 هزار تومان بود اما با افزایش ترخ ارز عملا وضعیت کاغذ مطبوعات بحرانی شد زیرا 90 درصد کاغذ مصرفی مطبوعات وارداتی است و تابع نرخ ارز می‌باشد و به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها و اختلاف‌‌نظر های بانک مرکزی با واردکنندگان، ثبت سفارش واردات کاغذ به حداقل رسیده و در حال حاضر کمبود کاغذ در بازار حاکم و بسیاری از چاپخانه‌ها تعطیل شده و نشریات بخش خصوصی و همچنین تجار و وارد کنندگان کاغذ فعالیت خود را متوقف کرده‌اند.