پاسخ تند جمهوری اسلامی به "نگرانی شدید" اروپا

(تیتر از جنگ خبر)
دویچه وله
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی با انتشار بیانیه‌ای به نگرانی‌های اروپا در خصوص برنامه موشکی ایران، فعالیت‌های تروریستی در اروپا و همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات کننده این کشور در منطقه و نقض حقوق بشر واکنش نشان داده است.

جمهوری اسلامی در پاسخگویی به "نگرانی‌های شدید" اروپا در قبال فعالیت‌های موشکی ایران و نقش جمهوری اسلامی در ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه با انتشار بیانیه‌ای پاسخ داده است.

خبرگزاری "تسنیم" روز سه‌شنبه ۱۶ بهمن (۵ فوریه) اقدام به انتشار بیانیه رسمی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نموده است. این بیانیه پنج بند دارد و به مسائل مختلفی و از جمله به سازوکار مالی اتحادیه اروپا برای مبادلات تجاری با ایران و همچنین برنامه موشکی این کشور می‌پردازد.

بیاینه جمهوری اسلامی ایران پاسخی است به بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۴ فوریه از سوی اتحادیه اروپا منتشر شده بود. در بیانیه اتحادیه اروپا که شامل ۱۲ بند بود، به مسائل مختلفی از جمله نقض حقوق بشر در ایران و برنامه‌های موشکی این کشور اشاره رفته بود.

اتحادیه اروپا نسبت به فعالیت‌های تروریستی ایران در منطقه و در اروپا و همچنین تلاش برای تولید موشک‌های میان‌برد و بلند برد ابراز نگرانی کرده است. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در بیانیه خود به این نگرانی‌ها در پنج بند پاسخ داده است.

مختصات بیانیه وزارت امور خارجه ایران

سازوکار مالی: در این بیانیه ضمن مثبت خواندن تلاش‌های اروپا برای ایجاد یک سازوکار مالی برای مبادلات تجاری کشورهای اروپایی با ایران، از سطح اقداماتی که تا کنون در این رابطه صورت گرفته ابراز ناخرسندی شده است.

جمهوری اسلامی از کشورهای اروپایی خواسته است هر چه سریع‌تر این برنامه را اجرایی کنند. ایران بار دیگر تاکید کرده که "جنبه‌های اقتصادی برجام و انتفاع ایران" برای جمهوری اسلامی اهمیت بسزایی دارد.

بیانیه وزارت امور خارجه ایران مرتبط کردن اجرای این سازوکار مالی با "الزامات نهادهایی چون FATF" را غیرقابل قبول دانسته است. این در حالی است که اروپا اجرای چنین سازوکاری را منوط به شفاف‌ساختن داد و ستدهای مالی ایران کرده است.


فعالیت‌های تروریستی: بیانیه در عین حال نگرانی اروپا از اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی در اروپا را "بی‌اساس و تعجب برانگیز" خوانده است. در این بیانیه ادعا شده است که جمهوری اسلامی در عرصه مبارزه با تروریسم "پیشتاز" است.

باید یادآور شد که اخیرا علی ماجدی، سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران نیز در گفت‌وگو با رسانه‌های ایران به مواردی از این اقدامات در اروپا اشاره کرده بود و گفته بود که کشورهای اروپایی اسناد و مدارکی در همین رابطه در اختیار دارند.

بیانیه وزارت امور خارجه بدون آنکه نامی از سازمان مجاهدین ببرد، تلویحا به فعالیت آزاد این سازمان در اروپا اشاره کرده و چنین امری را غیرسازنده ارزیابی کرده است. در این بیانیه از فعالیت‌ آزادانه گروه‌های "جنایتکار و تروریستی" در اروپا انتقاد شده است.


برنامه موشکی: یکی دیگر از بندها‌ی بیانیه جمهوری اسلامی ایران مربوط به فعالیت‌های موشکی ایران می‌شود. کشورهای اروپایی بارها از فعالیت‌های موشکی ایران انتقاد کرده‌اند. در بیانیه روز دوشنبه ۴ فوریه اتحادیه اروپا، از ایران درخواست شده است به فعالیت‌های موشکی خود خاتمه دهد.

به‌ویژه رونمایی از موشک بلند برد "هویزه" به نگرانی‌های اروپا در این زمینه دامن زده است. جمهوری اسلامی ایران در بیانیه خود مدعی شده که برنامه موشکی این کشور خصلتی "دفاعی و بازدارنده" دارد. ایران اعلام کرده که حاضر نیست درباره برنامه دفاعی خود با کشورهای دیگر مذاکره کند.

باید یادآور شد که در بیانیه اتحادیه اروپا گسترش همکاری با ایران مشروط به پایان دادن به فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی شده است.


سیاست‌های منطقه‌ای: در بیانیه اتحادیه اروپا از نقش ایران در منطقه انتقاد شده بود و فعالیت‌های ایران را برای ثبات، صلح و امنیت منطقه مخرب ارزیابی کرده بود. جمهوری اسلامی در پاسخ به این نگرانی کشورهای اروپایی مدعی شده است که جمهوری اسلامی ایران در راستای "ثبات و امنیت پایدار" در منطقه فعالیت می‌کند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه خود اقدامات عربستان و اسرائیل در منطقه را مخرب دانسته و به کشورهای اروپایی توصیه کرده "نگاه واقع‌بینانه‌ای به حوادث و مسائل منطقه‌ای داشته باشند.»


نقض حقوق بشر: اتحادیه اروپا در بیانیه خود از جمله از نقض خشن حقوق بشر در ایران انتقاد کرده است. بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ضمن اشاره به "جایگاه برتر ایران در منطقه" طرح مسائل مربوط به حقوق بشر را با هدف منحرف ساختن افکار عمومی دانسته و تصریح کرده است که «جمهوری اسلامی ایران هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محکوم می‌کند.»

بیانیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی مواضع اروپا در خصوص حقوق بشر را "غیر سازنده" خوانده و مدعی شده است که «برخوردهای نژادپرستانه با اقلیت‌های قومی و مذهبی به ویژه مسلمانان» از سوی برخی از رهبران کشورهای اروپایی در تناقض با ادعاهای اتحادیه اروپا در زمینه دفاع از حقوق بشر است.

باید یادآور شد که در بیانیه اتحادیه اروپا از اجرای وسیع مجازات اعدام در ایران انتقاد شده بود و از دولت ایران درخواست شده بود به برابری حقوق زنان و مردان و حقوق اقلیت‌ها احترام بگذارد.