سیل و کولاک در ۱۷ استان

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ادامه عملیات امدادرسانی به متاثران و حادثه دیدگان از سیل، برف و کولاک در ١٧ استان کشور از سوی نیروهای امدادگر و نجاتگر این سازمان خبر داد.

مرتضی سلیمی به تشریح اقدامات نیروهای امدادرسان هلال احمر در حوادث جوی از روز 13 تا ١٥بهمن پرداخت و اظهار داشت: از 2 روز گذشته تاکنون (سیل، برف و کولاک) در 17 استان آذربایجان شرقی، اصفهان، اردبیل، تهران، خراسان جنوبی و شمالی، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کردستان، کرمانشاه، گلستان، گیلان، مازندران و هرمزگان هموطنانمان را 45 شهر، روستا و محورهای کوهستانی با مشکلاتی همراه کرده است.
...
وی همچنین از فوت یک نفر بر اثر (گرفتارشدن خودروی پراید در مسیر سیلاب هرمزگان به رودان) خبر داد.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر از هموطنان خواست در صورت قرار گرفتن در شرایط اضطراری عمومی یا پیچیده انواع حوادث و سوانح طبیعی، غیرطبیعی و انسان ساخت با شماره اضطراری ملی 112 تماس بگیرند.
...
از هفته گذشته سیلاب تعداد زیادی از روستاهای شمال خوزستان را در برگرفته و بارندگی شدید و باز شدن سد دز و کرخه به سیل و آبگرفتگی در شمال خوزستان از جمله 14 روستای شهرستان شوش، روستای آلبوعفری شمالی شهرستان دشت آزادگان، شهر رفیع از شهرستان هویزه و نیز روستای چم در شهرستان شوشتر منجر شد.

مسئولان سازمان مدیریت بحران اعلام کرده اند که وقوع این سیل را پیش بینی کرده بودند اما بسیاری از مردم روستاها و مناطق سیل زده از مشکلات به وجود آمده، نبود نیروهای امدادی در برخی روستاها و کندی عملیات امدادرسانی به علت کمبود نیرو و امکانات فنی پیشرفته ناراضی هستند، در بسیاری از روستاها مردم به صورت خود جوش با وسایلی که در اختیار دارند برای ایجاد سیل بند و تخلیه آب از خانه ها اقدام می کنند.