معاون سپاه پاسداران اروپا را به "جهش استراتژیک" در برنامه موشکی تهدید کرد

رادیوفردا
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران تهدید کرد که اگر اروپا «خلع سلاح موشکی» ایران را دنبال کند، جمهوری اسلامی «مجبور می‌شود به یک جهش استراتژیک و راهبری» در برنامه موشکی خود روی بیاورد.

در همین حال روز یک‌شنبه خبرگزاری فارس خبر داد که موشک بالیستیک دوربرد خرمشهر، جدیدترین موشک بالیستیک ایران، به «سرجنگی‌های جدید از نوع هدایت‌شونده تا پایان مسیر (با استفاده از بالک‌های نصب شده بر روی سرجنگی) مجهز شدند».

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حسین سلامی، جانشین فرمانده سپاه پاسداران، شامگاه شنبه، ۱۳ بهمن، در یک برنامه تلویزیونی گفت که در موضوع برنامه موشکی «هیچ کس با ما توصیه، مذاکره و درخواستی نداشته باشد» زیرا «این مسئله ما را وادار به تغییر در معادلات بازدارندگی می‌کند».

آقای سلامی توضیح بیشتری درباره آنچه که «جهش استراتژیک» خواند، نداد و تنها گفت که جمهوری اسلامی قادر به تغییر «همه فاکتورهای برنامه موشکی خود از جمله فناوری و جغرافیا است».

وی تاکید کرد که ثابت نگه داشته شدن برد موشک‌های ایران «بر اساس راهبرد» جمهوری اسلامی انجام شده نه موضوعات فنی.

جانشین فرمانده سپاه پاسداران در عین حال گفت که «راهبرد موشکی ما موضوع ثابتی نیست و بر اساس تغییر رفتار بازیگران تغییر می‌کند».

آقای سلامی اضافه کرد: «برای افزایش برد، دقت بالا، قدرت تخریب دلخواه و نیروی پیشران موشک‌ها هیچ محدودیت فنی نداریم و تنها راهبردهای ما اولویت‌های توسعه موشکی را مشخص می‌کنند».

در حال حاضر موشک‌های میان‌برد ایران با برد دو هزار کیلومتر می‌توانند از ایران، عربستان سعودی و اسرائیل را هدف قرار دهند و توان رسیدن به منطقه اتحادیه اروپا را نیز دارند.


تهدید دوباره به «محو اسرائیل»

آقای سلامی در بخش دیگری از سخنان خود تهدید کرد که شروع جنگ جدید در منطقه توسط اسرائیل « محو آنان را در پی دارد».

وی همچنین گفت که آنان «به آمریکایی‌ها اتکا نکنند زیرا پیش از آنکه آمریکایی‌ها برسند نابود شده‌اند».

جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران روز دوشنبه ۸ بهمن، نیز تهدید کرده بود که جنگ جدید در منطقه «محو» اسرائیل را «در پی خواهد داشت».

این تهدید و تهدیدهای مشابه در حالی بیان می‌شود که محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، به تازگی تهدید به «محو» اسرائیل از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی را تکذیب کرده بود.

آقای ظریف گفته بود: «ما چه موقع گفتیم که اسرائیل را نابود می‌کنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچ کس چنین حرفی نزده است».

در ماه‌های گذشته اسرائیل چندین بار مواضع ایران در سوریه را مورد هدف قرار داده است و حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، هشدار داده که ادامه این حملات می‌تواند به یک جنگ بزرگ در منطقه منجر شود.