وزیر جهاد کشاورزی مدعی شد: صید چینیها در دریای عمان برای مصرف خودمان است

(تیتر از جنگ خبر)
خبرگزاری صدا و سیما
محمود حجتی در نشست علنی امروز ، در پاسخ به سوال سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران مبنی بر اینکه علت ایجاد اختلال در فعالیت و زندگی صیادان ایرانی در آب های دریای عمان به واسطه قرارداد رسمی سازمان شیلات با کشتی های چینی برای صید در عمق 200 متری دریای عمان چیست، گفت: فانوس ماهی ها ظرفیت های الهی هستند که در دریای عمان برای مردم منطقه به ودیعه گذاشته شده است.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه این ماهی ها عمدتا برای تولید پودر ماهی صید می شوند، تصریح کرد: برای تامین پودر ماهی موردنیاز و همچنین تغذیه آبزی پروری نیازمند واردات هستیم.
...
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال 96 کل صید فانوس ماهی ها رقم ناچیزی حدود 17 هزار تن بوده است، گفت: صید این نوع ماهی ها نیازمند ابزار خاص و بهره مندی از روش های پیشرفته ای است که متاسفانه در سال های گذشته وجود نداشت اما از سال 87 تاکنون توجهات خاصی صورت گرفته که براین اساس شاهد صید 17 هزار تنی هستیم.
حجتی گفت: اگر دستورالعمل ها و نظارت ها بر این حوزه خوب رعایت شود قطعا هیچ تعارضی به وجود نمی آید؛ پس از اعزام گروهی از وزارت جهاد کشاورزی برای بررسی مسائل پیش آمده در نتایج مشخص شد برخی از بهره برداران چارچوب های مورد نیاز را رعایت نمی کنند لذا تعلیق 2 ماهه ایجاد و دستورالعمل ها را اصلاح کردیم تا از تخلفات در این عرصه جلوگیری شود.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: تعیین محدوده یکی از نگرانی ها بود که براین اساس محدوده مشخص شده 10 مایل را به 14 مایل افزایش دادیم تا تعارض منطقه ای ایجاد نشود.
...
حجتی با تاکید بر اینکه اگر تخلفی صورت گرفته نباید از ظرفیت کنونی برای صید ماهی مذکور غافل شویم، تصریح کرد: پس از اقدامات کارشناسی از سال 87، صید این نوع ماهی با ظرفیت 3500 تن شروع شد و اکنون به 17 هزار تن رسیده است؛ این مهم در حالی است که قیمت پودر ماهی هم اکنون در بازار جهانی حدود 1.3 دلار است و اگر اقدام به تولید پودر ماهی از این روش نکنیم نیاز به واردات ایجاد می شود.
...
وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اگر صیادان محلی علاقمند این نوع صید ماهی باشند مشکلی وجود ندارد و برای آن ها مجوز صادر می شود، خاطرنشان کرد: همچنین نکاتی در خصوص محدودیت ناظران شیلات مطرح بود که با بازنگری در دستورالعمل ها از بین رفت تا اشراف اطلاعاتی بیشتر شود.


نمایندگان از پاسخهای وزیر جهاد کشاورزی قانع نشدند
نمایندگان مردم در خانه ملت در پی اختلال در فعالیت صیادان ایرانی دریای عمان به دلیل قرارداد با کشتی های چینی برای صیادی از پاسخهای وزیر جهاد کشاورزی قانع نشدند.

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در سوال سیده فاطمه ذوالقدر و 39 نفر از نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی درباره علت ایجاد اختلال در فعالیت و زندگی صیادان ایرانی در آب های دریای عمان به واسطه قرارداد رسمی بلندمدت سازمان شیلات با کشتی های چینی برای صید در عمق 5200 متری دریای عمان با 43 رأی موافق، 149 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع توضیحات وزیر را قانع کننده ندانستند.

...