کارگرانِ "متالوژی پودر ایران" ۵ ماه معوقات مزدی و عیدی طلبکارند

ایلنا
کارگران مجتمع متالوژی پودر ایران ۵ ماه معوقات مزدی پرداخت نشده؛ دارند. کارفرما در این‌باره می‌گوید: در تلاش هستیم مطالبات کارگران ازجمله عیدی آنها را با وصول مطالبات خود تامین و پرداخت نماییم.

جمعی از کارگران کارگران مجتمع متالوژی پودر ایران در تماس با ایلنا، از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، علیرغم اینکه از آغاز سال ۹۷ تاکنون حدود ۱۱ ماه گذشته است اما تا این لحظه در خصوص پرداخت ۳ ماهه مطالبات مزدی دی، بهمن، اسفند و عیدی سال ۹۶ و دستمزد آذر و دی ماه سال جاری (۹۷) حدود ۱۴۰ کارگر باقیمانده در این واحد صنعتی اقدامی صورت نگرفته است. براین اساس ۳ماه از مطالبات معوقه کارگران مجتمع متالوژی پودر ایران مربوط به ماه‌های دی، بهمن و اسفند ۹۶ و ۹۴ می‌شود که کارخانه برای مدت ۱۸ ماه تعطیل اعلام شده بود.

این کارگران که در شرکت متالوژی پودر ایران واقع در شهر صنعتی قزوین به صورت رسمی و قراردادی مشغول به کار هستند، از این دیرکرد ناراضی هستند در بخش دیگری از مطالبات خود می‌گویند: تقریبا یک ماه پیش کارفرما تعداد حدود ۱۲ نفر از همکارانشان را با سوابق کاری ۱۸ تا ۲۰ سال به دلیل عدم نیاز از کار بیکار کرد.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه در حال حاضر وضعیت تولید و فروش محصولات این کارخانه بسیار خوب است ولی کارگران با چندین ماه مزد معئقه هیچ سهمی از محل درآمد کارخانه ندارند.

از سوی دیگر به نقل از کارگران این واحد نقل می‌شود که پرداخت دو ماه (آذر و دی) حق بیمه کارگران این کارخانه با مشکل پرداخت مواجه شده است.

سیدحسام الدین امامی (مدیرعامل و رئیس هیات مدیره مجتمع متالوژی پودر ایران) در خصوص مشکلات موجود در این واحد تولیدی توضیحات مکتوبی را به شرح ذیل برای ایلنا ارسال کرد: قطعا در جریان بحرانی که گریبانگیر واحدهای تولیدی است و بخشی از آن ناشی از تحریم‌های استکبار جهانی و عمدتا منبعت از شرایط اقتصادی کشور است، قرار دارید و می‌دانید که اکثریت قریب به اتفاق واحدهای صنعتی و تولیدی با بحران نقدینگی و عدم وصول مطالبات، بدهی‌های کمرشکن بانکی دست به گریبانند و بعضا نیز تعطیل یا در شرف تعطیلی قرار دارند. این مجتمع هم از این قاعده مستثنی نیست اما تمام توان وهمت خود را به کار بسته که از تعطیلی واحد و بیکار شدن پرسنل به هر نحو ممکن جلوگیری نماید که متاسفانه این تلاش به ضروزیان پی در پی سهامداران منتهی شده است. معهذا در تلاش هستیم مطالبات کارگران ازجمله عیدی آنها را با وصول مطالبات خود تامین و پرداخت نماییم و لحظه‌ای از این اندیشه غافل نبوده و نخواهیم بود. انشالله این مهم محقق خواهد شد.