نماینده مجلس: آژانس برخلاف قانون و براساس گزارش مجاهدین خلق از دانشگاه علم و صنعت بازدید کرد

(تیتر از جنگ خبر)
خانه ملت
نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با انتقاد از بازرسی بدون اطلاع آژانس از دانشگاه علم و صنعت، گفت: به نظر این بازرسی بر اساس گزارش سازمان منافقین و تبلیغات منفی آنها علیه ایران صورت گرفته باشد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در واکنش به بازرسی بدون اطلاع بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دانشکده برق دانشگاه علم و صنعت تهران، گفت: وزارت امور خارجه ایران باید مانع انجام اقدامات خارج از پروتکل الحاقی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شود، حضور بازرسان آژانس بدون اطلاع قبلی در دانشگاه‌ها به عنوان مراکز تحقیقاتی مورد تایید ما نیست.

نایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: به نظر می‌رسد این نوع بازدیدها طراحی توطئه‌ای جدید علیه جمهوری است. این افراد بر اساس گزارش سازمان منافقین و تبلیغات منفی آنها علیه ایران دست به چنین اقدامی زدند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: از سوی دیگر ایران از برجام نتایج مطلوب دریافت نکرده که دست بسته در مقابل آنها عمل کنیم، اروپایی‌ها هم هنوز تضمین‌های عملی لازم را ندادند. بنابراین تا زمانی که اروپایی‌ها تضامین لازم را به ایران بدهند نباید مانع چنین رفتارهای گستاخانه و دور از تعهدات آژانس شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی به دلیل فتوای رهبری مبنی بر "حرام" دانستن، اصلا به دنبال ساخت سلاح اتمی نیست، اما زمانی اجازه نظارت بر رفتار انرژی صلح آمیز هسته‌ای به بازرسان آژانس داده می‌شود که جمهوری اسلامی از برجام سود ببرد. با خروج آمریکا هم به شرطی به این توافق پایبند خواهیم بود که تضامین عملی از سوی اروپا تامین شود.

جعفرزاده ایمن‌آبادی یادآور شد: در شرایط کنونی هیچ گونه تعهدی برای جمهوری اسلامی در این زمینه وجود ندارد کما اینکه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم نمی‌توانند آزادانه از دانشگاه‌ها و مراکز نظامی یا هر مراکز هسته‌ای بازدید و نمونه برداری کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: فعالیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شرایط کنونی باید در ایران مسکوت باشد زیرا ادامه همکاری‌ها به تعیین تکلیف برجام بستگی دارد، بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا ارزشی برای جمهوری اسلامی نداشت زیرا یک جانبه است بنابراین در صورت تامین منافع می‌توان به ادامه همکاری‌ها پرداخت.

جعفرزاده ایمن‌آبادی گفت: به نظر می‌رسد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پا را فراتر از خود گذاشته حال آنکه اجازه چنین بازدیدی نباید به بازرسان داده می‌شد. در مقطع کنونی برجام معلق است لذا تا تعیین تکلیف نهایی از هرگونه بازدید باید جلوگیری کرد.