دهمین روز از اعتصاب غذا؛ وضعیت نامناسب سخی ریگی، وبلاگ نویس بلوچ


يكشنبه 17 تير 1397 ـ 8 ژوئيه ۲۰۱۸

خبرگزاری هرانا – سخی ریگی وبلاگ‌نویس بلوچ و زندانی تبعیدی به زندان اهواز که از روز دوشنبه ۴ تیرماه در اعتراض به مخالفت اداره اطلاعات اهواز با آزادی خود دست به اعتصاب غذا زده است، هم اکنون در دهمین روز اعتصاب غذای خود با افت شدید فشار و وخامت وضعیت جسمانی روبروست.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، وضعیت سلامت سخی ریگی در زندان اهواز نامناسب گزارش می شود.

یک منبع نزدیک به آقای ریگی در خصوص وضعیت این زندانی به هرانا گفت: “صبح امروز آقای ریگی در دهمین روز از اعتصاب غذا دچار افت فشار شده، طی روزهای گذشته مسئولان زندان با وعده‌های مختلف از ایشان درخواست کردند تا به اعتصاب خود پایان دهد اما آقای ریگی با وجود اینکه ایشان به علت عمل جراحی سختی که دو سال پیش داشتند در حال مصرف دارو بودند، قبول نکردند و درخواست دارد طبق قانون چند ماه زودتر آزاد شوند”.

این منبع پیشتر نیز در رابطه با وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفته بود: “تنها چند ماه دیگر از حبس آقای ریگی باقی نمانده است. با این حال اداره اطلاعات زاهدان با درخواست آزادی زودهنگام وی مخالفت کرد. ایشان نیز به دلیل اینکه هیچ‌کس به او پاسخگو نیست که چرا باید این همه سال در زندان باشد، از روز دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ دست به اعتصاب غذا زد، زیرا نزدیک به یک سال است که وعده آزادی به این زندانی می‌دهند اما هر بار با مخالفتی رو‌به‌رو شده و هیچ‌کس دلیل این مخالفت را بر عهده نمی‌گیرد”.

هرانا پیش از این نیز گزارش کرده بود، حکم ۲۰ سال حبس سخی ریگی وبلاگ‌نویس بلوچ و زندانی تبعیدی به زندان اهواز به ۱۰ سال کاهش یافته است. با این حساب وی واجد شرایط استفاده از مرخصی و حتی آزادی مشروط است اما مسئولین زندان با اینکه تنها مدت کمی تا پایان حبس او مانده است با اعطای هر گونه مرخصی یا آزادی مخالفت می‌کنند.