وزیر نیرو: به عراق، پاکستان و افغانستان برق صادر می کنیم/ در حال حاضر آب خوزستان بسیار گوارا و شیرین است

(تیتر از جنگ خبر)
ایسنا
رضا اردکانیان شب گذشته با حضور در برنامه نگاه یک ...درخصوص وضعیت صادرات برق و شایعاتی که در خصوص این مساله طی روزهای اخیر منتشر شده است، تصریح کرد: امکان تبادل برق ایران با کشورهای دیگر وجود دارد چراکه ما قصد داریم به عنوان هاب انرژی منطقه مطرح شویم اما باید گفت در شرایط پیک به هیچ عنوان صادراتی از سوی ایران به کشورهای دیگر صورت نمی‌گیرد.

به گفته وی، به طور کلی ظرفیت صادرات ۱۳۰۰ مگاوات برق از ایران وجود دارد که در زمان غیرپیک به کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان صادر می‌شود و در حال حاضر نیز از کشور ترکمنستان، آذربایجان و افغانستان حدود ۷۰۰ مگاوات برق دریافت می‌کنیم.
...
وی با اشاره به دلایل کاهش کیفیت آب کارون گفت: برداشت‌هایی که در طول مسیر صورت گرفت موجب شد تا کیفیت آبی که به پایین‌دست منتقل می‌شود، کاهش یابد. علاوه بر این نیز ورود پساب‌های مختلف و فاضلاب نیز در کاهش طعم و شوری آب این منطقه بی‌تاثیر نبوده است.

وزیر نیرو ادامه داد: علاوه بر این پیشروی آب دریا به رودخانه کارون نیز موجب کاهش کیفیت آب این رودخانه شد اما با پیگیری‌های صورت گرفته و صبر و شکیبایی مردم توانستیم اقداماتی را انجام دهیم و باید اعلام کرد که در حال حاضر آب این منطقه بسیار گوارا و شیرین است.

اردکانیان با اشاره به شایعاتی که در این مدت منتشر شد، گفت: عده‌ای از افراد در دور از مرز ایران به هوس افتادند تا از شرایط پیش آمده سوءاستفاده کنند. اما با همکاری و اقداماتی که صورت گرفت خوشبختانه توانستیم در ظرف زمان کوتاهی این مشکل را برطرف کنیم و طرح غدیر ۲ با ۵۵۰ میلیارد تومان اعتبار به طور کامل اجرایی شد.

وی درخصوص انتقال آب به کویت گفت: شایعاتی نظیر این مساله که ایران آب را به کویت و یا به کشورهای دیگر صادر می‌کند به طور کامل مورد تکذیب است اما من انتظار ندارم که این مسیر شایعه‌سازی متوقف شود ولی این انتظار می‌رود که مردم نسبت به چیزهایی که می‌شنوند آگاه‌تر باشند.

وزیر نیرو درخصوص جزئیات انتقال آب به کویت اظهار کرد: ۱۵ سال پیش یعنی در سال ۱۳۸۲ که بنده معاون آب وزارت نیرو بودم پیشنهادی درخصوص انتقال آب ایران به کویت مطرح شد و این کشور نیز تمایل زیادی به واردات آب از ایران داشت لذا تفاهمنامه‌ای در این راستا منعقد شد که برخی از افراد نیز در آن زمان موافق و برخی افراد نیز مخالف بودند اما به طور کلی به دلیل بحث‌های تغییر اقلیم و احتمالاتی که داده می‌شد در آینده کشور با شرایط خشکسالی مواجه باشد و نتوان به یک تعهد بلندمدت پایبند بود، هیچ‌گاه این تفاهم‌نامه به قرارداد منجر نشد.

اردکانیان تصریح کرد: وزارت نیرو هیچ برنامه‌ای برای صادرات آب ندارد و شایعاتی که در مورد این مسائل گفته می‌شود تنها به دلیل کارشکنی در حوزه آب است.


...