سازمان ملل یک گزارشگر جدید برای وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین کرد

العربیه نت فارسی
شورای حقوق بشر سازمان ملل، جاوید رحمان 51 ساله ، وکیل پاکستانی مدافع حقوق بشر، را به عنوان گزارشگر ویژه برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در ایران منصوب کرد.

جاوید رحمان که تابعیت انگلیسی نیز دارد و استاد دانشگاه برونل در لندن است، روز جمعه از سوی شورای حقوق بشر به اتفاق آراء انتخاب شد.

رحمان با انجمن امور اقلیت ‌ای سازمان ملل متحد کار کرده و با سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر مانند عفو بین‌الملل همکاری داشته است.

او همچنین فعال حقوق بشر در پاکستان، متخصص در حقوق اسلامی و محقق آزادی های مذهبی است و در خصوص مبارزه با «تروریسم» کارهای تحقیقاتی انجام کرده است.

جاوید رحمان، با این انتخاب جانشین خانم عاصمه جهانگیر شد که از ماه نوامبر سال 2016 به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر در ایران انتخاب شده بود و در 11 فوریه 2018 در اثر یک سکته قلبی درگذشت.

دولت ایران تاکنون اجازه دیدار به هیچ کدام از گزارشگران سازمان ملل از سال 2005 را نداده است.

بنا به گزارش گزارشگران سابق، مقامات جمهوری اسلامی، حتي مدافعان حقوق بشری که با سازمان‌های حقوق بشر سازمان ملل متحد تماس گرفته‌اند، را آزار و اذیت و شکنجه کرده و مورد تعقیب قرار داده است.

انتصاب یک گزارشگر جدید برای ایران، در حالی صورت می‌گیرد که بنا بر گزارش‌های خود سازمان ملل، وضعیت حقوق بشر در ایران در دوران حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، بسیار وخیم تر شده است.

بنا بر این گزارش‌ها، تعداد اعدام‌ها، تبعیض و سرکوب و مستمر علیه فعالان و مخالفان و فشار علیه زنان و اقلیت‌های اتنیکی و قومی و دینی مذهبی ، به ویژه پس از اعتراضات اخیر در این کشور افزایش یافته است.