وزیر نیرو: در آبرسانی به آبادان، خرمشهر و شادگان رکورد زدیم

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا
وزیر نیرو گفت: عملیات اجرایی طرح آبرسانی غدیر خوزستان که از خرداد ماه 96 آغاز و امروز به بهره برداری رسید یک رکورد مهندسی به حساب می آید.

رضا اردکانیان بامداد پنجشنبه در حاشیه بهره برداری آزمایشی از خط دوم آبرسانی طرح غدیر در جمع خبرنگاران گفت: ابتدا مرحله آزمایشی را پشت سر می گذاریم و سعی می کنیم در اولین فرصت، مقدمات تکمیل طرح غدیر را فراهم کنیم که فاز بعدی آن نیز شروع شود.

وی در پاسخ یه اینکه آیا این طرح با تاخیر اجرایی شد، افزود: بنا بر توضیحات استاندار خوزستان تاخیری در بهره برداری این طرح نبوده است.

اردکانیان اظهار داشت: پس از سفر رییس جمهوری و سرعت عملی که در اثر وعده او به مردم خوزستان برای این طرح داده شد در نیمه فروردین سال 96 هیات وزیران مصوبه جامعی را در باره طرح های زیربنایی استان خوزستان تصویب کرد که از جمله تامین منابع مالی برای طرح غدیر بود و پس از تصویب بلافاصله کار آغاز شد.

وزیر نیرو افزود: اجرایی کردن بند خاکی مارد برای کنترل شوری در شرایط عادی تا حدود 6 ماه طول می کشید اما این طرح ظرف 47 روز احداث شد و کار ارزشمندی به شمار می رود که البته حق مردم آبادان، خرمشهر و شادگان دسترسی به آب با کیفیت بهتر است.
...
طرح غدیر 2 با هدف آبرسانی و تامین کامل آب شرب شیرین به مردم شهرستانهای خرمشهر، آبادان و شادگان از 10 ماه پیش آغاز شد و بامداد پنج شنبه به بهره برداری آزمایشی رسید.

اجرای طرح آبرسانی غدیر به عنوان بزرگترین طرح آبرسانی کشور در سال ١٣٨٦ در خوزستان آغاز شد که تا سال 1393، حدود ٣٠ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

طرح آبرسانی غدیر شامل 950 کیلومتر لوله گذاری است که در گام نخست این طرح وظیفه انتقال آب به پنج شهرستان اهواز، هویزه، دشت آزادگان، آبادان و خرمشهر را دارد.

فاز دوم طرح غدیر مقرر بود 15 تیر امسال به بهره برداری برسد و در گام سوم نیز این طرح به سد دز متصل می شود.