دیپلمات ایرانی دستگیرشده در آلمان به بلژیک منتقل می‌شود

دویچه وله
دادستانی بامبرگ به دویچه‌وله فارسی گفت که دیپلمات دستگیرشده ایرانی در ایالت بایرن آلمان به بلژیک منتقل می‌شود. سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز زوج ایرانی دستگیرشده در بلژیک را از اعضای سازمان مجاهدین خلق معرفی کرد.

اسدالله آ. ۴۶ ساله که به گفته دادستانی بروکسل، یک دیپلمات ایرانی شاغل در سفارت ایران در وین است و در آلمان دستگیر شده، به بلژیک منتقل می‌شود.

این فرد یک‌شنبه شب اول ژوئيه (۱۰ تیر) در یک استراحت‌گاه میان‌راهی اتوبان A3 در ایالت بایرن، نزدیک شهر آشافن‌بورگ دستگیر شد. دستگیری او در ارتباط با دو بازداشت دیگر در بلژیک و فرانسه صورت گرفت که در طی آن یک زوج ایرانی- بلژیکی و یک فرد دیگر در پاریس دستگیر شدند. اتهام این افراد قصد بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق در پاریس عنوان شده است.

بخش مطبوعاتی دادستانی بامبرگ در پاسخ کتبی به پرسش‌های دویچه‌وله فارسی در این باره نوشت که بنا به درخواست مقامات قضایی بلژیک، این فرد به بروکسل فرستاده می‌شود.

دادستانی شهر بامبرگ همچنین به دویچه‌وله گفت که به همین دلیل امکان دادن اطلاعات بیشتر در این مرحله وجود ندارد.

خبرگزاری آلمان روز دوشنبه ۲ ژوئیه تایید کرد که فرد ایرانی در ارتباط با برنامه حمله به همایش مجاهدین خلق دستگیر شده است.

به گفته دادستانی بروکسل، فرد دستگیرشده با زوجی ایرانی که در همین ارتباط در بلژیک دستگیر شده‌اند در ارتباط بوده است. این افراد قصد داشتند به همایش سازمان مجاهدین خلق که روز شنبه ۳۰ ژوئن در نزدیکی پاریس با حضور ۲۵ هزار نفر تشکیل شد، حمله کنند.

زوج ایرانی-بلژیکی دستگیرشده در بلژیک در کیف وسایل بهداشتی خود ۵۰۰ گرم ماده و چاشنی مواد منفجره پنهان کرده بودند.

نیروهای امنیتی آلمان در طی بازرسی خودروی دیپلمات ایرانی دستگیر‌شده اما مواد منفجره در آن نیافتند.

سفارت ایران در اتریش تا لحظه تهیه این گزارش به پرسش‌های دویچه‌وله فارسی درباره هویت فرد دستگیرشده و نیز سمت او در سفارت ایران، پاسخی نداده است.

یک پزشک اتریشی به دویچه‌وله فارسی گفت که حدود یک سال و نیم پیش این فرد نزد او رفته و بیمه‌ی درمانی او بیمه سازمان ملل بوده است. بنابراین ممکن است این فرد نمایندگی ایران در یکی از نهادهای سازمان ملل را بر عهده داشته باشد.