پوتین: فیلتر تلگرام به‌دلیل نگرانی‌ها از امنیت مردم بود

تسنیم
«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه در یک مصاحبه مستقیم تلویزیونی با اشاره به اینکه تروریست‌ها در جریان حملات تروریستی سن‌پترزبورگ در سال 2017 توانسته‌اند از رمزنگاری‌های برخی پیام‌رسان‌ها برای برقراری ارتباط بدون ردیابی استفاده کنند گفته که فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی صورت گرفته است.
...
وی در پاسخ به سؤالی درباره قصد دولت روسیه برای محدود کردن شبکه‌های اجتماعی تصریح کرد که «ما قصد ممنوع کردن چیزی را نداریم».

وی سپس با اشاره به اقدام دولت روسیه برای فیلترینگ تلگرام گفت که این اقدام به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی صورت گرفته است. به گزارش اسپوتنیک، پوتین گفت: «ما قصد نداریم شبکه‌های اجتماعی را ببندیم، بیاید موضوع تلگرام را روشن کنیم. ما نگران امنیت مردم بودیم و یادآوری می‌کنم که در جریان حملات تروریستی در سن‌پترزبورگ در سال 2017، سرویس‌های امنیتی نتوانستند مکاتبات تروریست‌ها را ردیابی کنند».

پیام‌رسان تلگرام و برخی پیام‌رسان‌های دیگر از نوعی رمزگذاری موسوم به رمزگذاری «سرتاسر» (end-to-end) برای انتقال پیام میان کاربران استفاده می‌کنند. این قابلیت در سال‌های گذشته مورد استفاده برخی گروه‌های تروریستی از جمله داعش برای انجام عملیات تروریستی در نقاط مختلف دنیا بوده است.
...
تلگرام علاوه بر این قابلیتی به‌نام Self-Destruct Timer دارد که به طرف‌های گفت‌وگو اجازه می‌دهد بعد از چت، هر گونه ردی از پیام‌ها را کاملاً از بین ببرند.