صالحی سخنان خود قبلی را تکذیب کرد: ۱۰ ماهه می‌توانیم به ۱۹۰ هزار سو برسیم/ در معادن اورانیوم، کشور فقیری نیستیم

ایرنا
(تیتر از جنگ خبر)
«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با اشاره به آمادگی زیرساختی تاسیسات نطنز برای رسیدن به سطح تولید یک میلیون سو در بلندمدت، گفت که اکنون تنها طی مدت 10 ماه با راه اندازی مجموعه سالن های ایجاد شده، می توان 190 هزار سو تولید کرد.

صالحی که در برنامه گفت وگوی تلویزیونی سخن می گفت، ادامه داد: البته این به معنای آغاز تولید سانتریفیوژهای پیشرفته برای استفاده صنعتی در این مکان نیست.
...
صالحی گفت: در گذشته فکر می کردیم در معادن اورانیوم، کشور فقیری هستیم اما اکنون و با اکتشاف های جدید متوجه شده ایم کشور از نظر منابع اورانیوم در حد متوسط است و فقیر نیست.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: اگر در 10 سال آینده سه نیروگاه کشور به طور کامل فعالیت خود را آغاز کنند، برای تأمین مطمئن سوخت آنها به 600 هزار سو نیاز داریم که پیش بینی های لازم را در این زمینه انجام داده ایم.

وی گفت: حدود 50 هزار سانتریفیوژ IR8 برای یک میلیون سو کافی است. البته برای تولید انبوه هر نوع سانتریفیوژی به 8 تا 10 سال زمان و آزمایش نیاز است.
...
صالحی با رد ادعای صرف صدها میلیارد دلار هزینه در صنعت هسته ای کشور، گفت: از 30 سال گذشته تا کنون، همه پولی که در همه زمینه ها با احتساب قیمت ریال با دلار هزینه شده، حدود شش و نیم میلیارد دلار بوده است که یک و نیم میلیارد دلار آن برای ساخت نیروگاه بوشهر هزینه شد. اکنون این نیروگاه 5 میلیارد دلار ارزش دارد.

------------------------------------------------------
خبرگزاری مهر، ۲۴ مرداد ۱۳۹۴
علی اکبر صالحی عصر امروز در نشست خبری بررسی ابعاد برجام در محل در محل سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که برخی منتقدان مطرح می کنند، انتقاد از کاهش ۲۰ هزار سانتریفیوژ به ۵ هزار سانتریفیوژ است.

وی افزود: اکنون ۹۱۰۰ سانتریفیوژ کار می کند و سالانه دو هزار کیلوگرم اورانیوم غنی‌سازی می کنند؛ این در حالی است که اگر ۱۰ هزار سانتریفیوژ دیگر نیز کار می‌کرد، میزان تولید ما سالانه چهار هزار کیلوگرم می شد و اینگونه فاصله ما تا ۳۰ هزار کیلوگرم بسیار است.

صالحی گفت: اگر ۲۰ هزار سانتریفیوژ هم کار می کرد، باید حداقل هشت سال تولید می‌کردیم تا میزان تولید به ۳۰ هزار کیلوگرم برسد.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ما ۲۵ سال کار کردیم تا به ۲۰ هزار سانتریفیوژ رسیدیم؛ گرچه برخی می گویند ما توان ساخت سانتریفیوژهای بالاتر نیز داریم، اما بارها گفته ایم که باید دانست با چه نوع سانتریفیوژ و با چه میزان مواد اولیه باید به تولید مد نظر دست یافت.

وی گفت: فرض کنیم می خواستیم با ماشین های نسل یک در نطنز ۱۹۰ هزار سو غنی سازی کنیم که البته نطنز ظرفیت جاسازی سانتریفیوژهای لازم برای این میزان غنی سازی را ندارد، اما به فرض که در بالای نطنز و زیر سوله این کار را می کردیم و همین اقدام را بخواهیم با ماشین‌های نسل هشت انجام دهیم، اما مواد اولیه اش را چگونه تأمین کنیم؟.

صالحی ادامه داد: اگر همه مواد در اختیار را نیز تزریق می کردیم یکی دو سال اول تمام می شد، چرا دوستان به این پرسش آسان جواب نمی دهند که این مواد را باید از کجا تامین کرد؟ اصلا فرض کنیم همین الان سانتریفیوژهای لازم را در اختیار داشته باشیم؛ برای چه مدت می‌توانیم غنی‌سازی کنیم؟

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: فرض کنیم غنی سازی هم کردیم؛ بعد از این مرحله باید ۳۰ هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده را به مجتمع سوخت تبدیل کرد، یعنی این میزان مواد باید به حدود ۶۰ مجتمع سوخت تبدیل شود؛ آیا اکنون توان این میزان مجتمع سوخت که متناسب با استانداردهای بین‌المللی ساخته شده باشد، داریم؟

وی افزود: تفاوت تولید میان ۹ هزار سانتریفیوژ با پنج هزار سانتریفیوژ فقط ۵۰۰ کیلوگرم در سال است؛ در حالی که سالانه به ۳۰ هزار کیلوگرم نیاز داریم، پس این ۵۰۰ کیلوگرم خیلی رقم جدی نیست

...