ظریف در بروکسل: با موگرینی گفت‌وگوی خوبی داشتیم

رادیوزمانه
وزیر امور خارجه ایران در پی دیدار از پکن و مسکو به بروکسل رفته تا درباره نجات برجام با کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای گفت‌وگو کند. ظریف پس از دیدار با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت این دیدار مفید بوده و «کار را برای رسیدن به تضمین‌ها شروع کردیم».

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران صبح سه‌شنبه ۱۵ مه / ۲۵ اردیبهشت با فدریکا موگرینی دیدار کرد و بعد از ظهر این روز نیز با وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا، سه کشور اروپایی امضاکننده برجام ملاقات خواهد کرد.

او پس از دیدار با فدریکا موگرینی گفت: «کار را برای رسیدن به تضمین‌ها شروع کردیم. دیدار خوب و سازنده‌ای بود. ما برای گفت‌وگوهای امروز آماده شدیم و در مسیر درست برای حرکت رو به جلو هستیم. تا اطمینان یابیم که منافع همه اعضای باقیمانده برجام به‌ویژه ایران تضمین شود.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا سه‌شنبه ۸ مه / ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران خارج می‌شود و تحریم‌های نفتی علیه ایران را مجدداً اعمال می‌کند. این اقدام با مخالفت کشورهای اروپایی امضاکننده برجام و همچنین روسیه و چین مواجه شد. کشورهای اروپایی نگران قراردادهای کلان شرکت‌های خود با ایران هستند که در صورت به اجرا در آمدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران با مشکلات بزرگی به‌لحاظ مبادلات تجاری با ایران مواجه خواهند شد.

ظریف با بیان این‌که «ارائه تضمین برای بهره‌مندی ایران و سایر طرف‌ها از برجام نظر مشترک دو طرف است»، گفت طرف‌های گفت‌وگو نیز بر سر این مسئله و این‌که به چه روش‌هایی می‌توان این تضمین‌ها را ارائه کرد مذاکره می‌کنند.

به‌گفته وزیر خارجه ایران در طول یکی دو هفته آینده مذاکرات مشترک در سطح سیاسی و کارشناسی ادامه خواهد یافت.

...