تجمع کارگران کارخانه هپکو برای دومین روز و بستن مسیر راه آهن سراسری شمال – جنوب

دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴ مه ۲۰۱۸

روز دوشنبه 24 اردیبهشت، کارگران خشمگین کارخانه هپکو دردومین روزاعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها ی توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی وکارفرما،همزمان باسفر همزمان باسفر وزیر راه و شهرسازی به اراک، از ساعت 7.30 صبح تا 1.35 دقیقه مسیر راه آهن سراسری شمال - جنوب را باتجمع بستند.

به گزارش ایلنا، یکی از کارگران معترض هپکو در خصوص روند تاسف‌برانگیز کارخانه هپکو گفت: «به نظرم تنها کسی که از وضعیت کارگران هپکو خبر ندارد ترامپ است. از 3 سال پیش که شخصی به نام احمدپور به‌عنوان مدیرعامل انتخاب شد وضعیت ما هر روز بدتر از دیروز می‌شود. در حال حاضر ما سه ماه معوقه حقوق داریم و همچنین کارخانه حقوق 2 ماه هم از سال 95 به ما بدهکار است.»
این فعال کارگری ادامه داد: «قیمت این کارخانه 12 میلیارد است که احمدپور تاکنون تنها 10 میلیون پرداخت کرده است و قرار بود که باقی مانده را برای کارخانه هزینه کند که تا این لحظه هیچ مبلغی هزینه نشده است.»
وی افزود: «تا زمانی که وضعیت مدیریت کارخانه مشخص نشود به اعتراض ادامه خواهیم داد. در نهایت باید معلوم شود که آیا کارخانه می‌خواهد به فعالیت خود ادامه دهد یا خیر، بسیاری از مسئولان خیلی راحت از وضعیت ما حرف می‌زنند ولی نمی‌توانند خودشان را یک روز جای ما بگذارند.»
درهمین رابطه،یکی از مدیران ستادی واحد تولیدی هپکوگفت: تغییر سهامدار مهمترین خواسته کارگران است چرا که وی در یک سال گذشته هیچ اقدامی در راستای احیای شرکت انجام نداده است.
وی که خواست نامش فاش نشود افزود: با آمدن سهامدار جدید شرکت، همه قراردادهای پروژه ای شرکت لغو شد و کارگران نگران پرداخت معوقات و حقوق خود هستند.
کارگران در اعتراض به عملکرد ضعیف سهامدار اصلی، رکود شرکت و پرداخت معوقات از روز گذشته مقابل در اصلی شرکت اجتماع و امروز نیز راه آهن سراسری شمال - جنوب را مسدود کردند.
عباس آخوندي، وزیر راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران شهراراک درخصوص پیگیری‌های انجام شده از سوی دولتمردان برای رفع مشکل شرکت هپکو گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت مشکلات این شرکت را پیگیری می کند و به طور قطع برای رفع آن برنامه و تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد.
وی اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی به همراه وزارت کشور پیشنهادی را برای خرید محصولات شرکت هپکو به دولت داده است، امیدواریم توان بودجه ای سازمان مدیریت و برنامه ریزی به قدری باشد که بتواند با تامین اعتبار لازم، محصولات هپکو را خریداری کند.
آخوندي ادامه داد: شرکت هپکو برای فروش محصولات خود می‌بایست بتواند برای تامین مشتری در بازار رقابتی و بازار آزاد تلاش کند.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: وزارت راه و شهرسازی پیشنهادی را به منظور تامین مالی برای نوسازی ناگاون راهداری به سازمان مدیریت داده است و در صورتی که تامین مالی شود ما یکی از مشتریان هپکو خواهیم بود.