مرکل درباره توانایی اروپا برای حفظ برجام بدون آمریکا تردید ابراز کرد

خبرگزاری تسنیم
به نقل از روزنامه «تاگس اشپیگل»، «آنگلا مرکل»، صدر اعظم آلمان در مناقشات با آمریکا درباره توافقات اتمی با ایران درباره انتظارات بیش از حد از اروپا هشدار داده و روز گذشته در سخنانی در مونستر گفت: «ما نباید خود را قوی‌تر از آنچه هستیم نشان دهیم.»

مرکل گفت: «اروپا نمی تواند به تنهایی خود را به عنوان قدرت صلح نشان دهد. باید این مسئله مشخص شود که اصلا تا چه حد می توان از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرد در صورتی که قدرت بزرگ اقتصادی یعنی آمریکا دیگر در این راستا مشارکت نداشته باشد.»

هم زمان ، «پیتر آلتمایر»، وزیر اقتصاد آلمان هم در سخنانی این مسئله را آشکار کرده است که دولت آلمان این امکان را ندارد که از شرکت های آلمانی علیه تحریم های اقتصادی آمریکا ضد ایران حمایت کند.

مرکل در سخنان خود البته انتقاد شدیدی به خروج آمریکا از توافق هسته ای وارد کرده و تاکید کرد: «این تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعتماد به نظام بین الملل را مخدوش کرده است.»

وی این اقدام ترامپ را دلیلی برای نگرانی دانسته و درباره آن ابراز تاسف کرده و گفت: «مطمئنا این توافق چیزی غیر از یک توافق ایده آل است؛ با این حال این درست نیست که ما چنین توافقی را به صورت یکجانبه لغو کنیم.»

مرکل چند جانبه گرایی را در چنین شرایطی در یک بحران واقعی ارزیابی کرده و گفت: «اگر هر کسی هر آنچه می خواهد را انجام دهد این یک خبر بد برای دنیا است. "وی در عین حال ابراز اطمینان کرد که همچنان برای مناسبات دو سوی آتلانتیک و حفظ آن کار می کند.»

مرکل قرار است این هفته به روسیه سفر کرده و با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه درباره برجام مذاکره کند. هر دو بر لزوم حفظ برجام با وجود خروج آمریکا از این تواق تاکید کرده اند.