حمله گسترده موشکی اسرائیل به مواضع سپاه پاسداران و نظام اسد در سوریه

(تیتر از جنگ خبر)
العربیه.نت فارسی
ارتش اسرائیل بامداد پنجشنبه 10 مه در بیانیه‌ای که آن را خبرگزاری‌های محلی پخش کردند، اعلام کرد که اسرائیل، ده‌ها موضع ایرانی را در سوریه در واکنش به حمله موشکی به پایگاه‌های در بلندی‌های اشغالی جولان، هدف قرار داد.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است که قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، بازوی برون مرزی سپاه پاسداران ایران، فرماندهی حملات موشکی به پایگاه‌های اسرائیل در بلندی‌های جولان را بر عهده داشت.

این بیانیه افزود که اسرائیل همچنین پنج آتش‌بار موشک ضد هوایی متعلق به نظام سوریه به ریاست بشار اسد را که به سمت هواپیمایش آتش گشودند، بمباران کردند. اسرائیل تاکید کرد که روسیه را در جریان این حملات قرار داده بود.

از سویی رسانه‌های وابسته به نظام سوریه اعلام کردند که موشک‌های اسرائیلی بامداد پنجشنبه، شماری از مواضع پدافند هوایی سوریه، پایگاه‌های رادار و یک انبار مهمات را، هدف قرار دادند.

رسانه‌های وابسته به نظام سوریه افزودند که پدافند هوایی این کشور، ده‌ها موشک اسرائیلی را ره‌گیری و سرنگون کردند. اما خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داد که برخی از موشک‌ها موفق شدند «به تعدادی از مواضع پدافند هوایی، رادارها و انبار مهمات، اصابت کنند».

این خبرگزاری همچنین افزود که تعدادی از موشک‌های اسرائیلی، در جنوب شهر حمص سرنگون شد.


بمباران مواضع شبه‌نظامیان وابسته به نظام سوریه

سحرگاه پنجشنبه، صدای انفجارهای بزرگی در آسمان دمشق پایتخت سوریه شنیده شد. جریان برق هم در اکثر مناطق دمشق قطع شد. فعالان می‌گویند که صدای انفجارهای بزرگی از مواضع شبه‌نظامیان هوادارا نظام سوریه در هنگ 116 و پایگاه هوایی 122 شنیده شد. محوطه منطقه طبریا هم شاهد آتش سوزی بود.

از سویی ارتش اسرائیل از آغاز اقدام برای هدف قرار دادن مواضع ایرانی در سوریه خبر داد. این اعلام ساعاتی پس از آن بود که ارتش اسرائیل از ره‌گیری سرنگونی موشک‌های ایرانی شلیک شده به مواضعش در بلندهای جولان خبر داد. پس از آن دمشق از ره‌گیری و سرنگونی موشک‌های اسرائیلی خبر داد.

پس از آن خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) گزارش داد که «پدافند هوایی سوریه، موجی جدیدی از وشک‌های اسرائیلی دفع و یکایک‌شان را تا جنوب حمص، ره‌گیری و سرنگون کرد». این خبرگزاری افزود که ده‌ها موشک اسرائیلی ره‌گیری و سرنگون شد.

رسانه‌های نظام سوریه می‌گویند که اسرئیل تلاش می‌کند سامانه‌های دفاع هوایی و رادارها را منهدم کند.

تلویزیون نظام سوریه هم گزارش داد که هواپیماهای اسرائیلی، تعدادی موشک را از بلندی‌های جولان به سمت سوریه شلیک کردند که پدافند هوایی، این موشک‌ها را سرنگون کرد.


طولانی‌ترین حمله اسرائیل

شدت گرفتن تنش پیش از نیمه شب در جوب سوریه اغاز شده بود. ابتدا رسانه‌های نظام سوریه از حمله خمپاره‌ای اسرائیل به شهر البعث واقع در منطقه القنیطره خبر دادند.

حملات اسرائیل که حدود چهار ساعت به طور انجامید و در چند نوبت انجام شد، طولانی‌ترین حمله اسرائیل در سال‌های اخیر به شمار می‌آید.

همچنین اسرائیل برای نخستین بار از هشتم آوریل، به طور رسمی اعلام کرد که مواضعی را در سوریه هدف قرار داده است. سحرگاه اسرائیل اعلام کرد که علیه آن‌چه اهداف ایرانی در سوریه نامید، اقدام می‌کند. ارتش اسرائیل به نظام سوریه هم هشدار داد و تاکید کرد: «هرگونه اقدام نظام سوریه علیه تحرک نظامی‌مان، واکنش خطرآفرین ما را در پی خواهد داشت».