ترامپ از برجام خارج شد و تحریم‌ها را بازگرداند

رادیوزمانه
رئیس جمهور آمریکا در سه ماه گذشته بارها اعلام کرده که به نطر او توافق هسته‌ای با ایران یک توافق ناقص و وحشتناک است. ترامپ به سه قدرت اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) تا ۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت فرصت داده بود که برای تحدید نفوذ منطقه‌ای ایران، نظارت بر برنامه موشکی سپاه و تجدید نظر در بند غروب برجام (غنی‌سازی اورانیوم از ۲۰۲۵ به بعد) مکمل‌هایی برای برجام در نظر بگیرند. اکنون زودتر از موعد، رئیس جمهور آمریکا ساعت ۱۴ سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت به وقت شرق آمریکا ( ۲۲ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران) نظرش درباره برجام را اعلام می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورش از برجام خارج خواهد شد و تحریم‌های تعلیق شده به موجب این قرارداد را باز خواهد گرداند. او در این رابطه گفت: “ما بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را به ایران تحمیل خواهیم کرد. آمریکا گروگان تهدیدهای هسته‌ای نخواهد بود.”

رئیس‌جمهور آمریکا در توضیح تصمیم خود گفت که ما به رژیمی که مرگ بر آمریکا می‌گوید اجازه نخواهم داد که سلاح هسته‌ای داشته باشد و در ادامه گفت: “من وقتی قول می‌دهم به آن وفادار می‌مانم.”

ترامپ اعلام کرد که فرمانی حکومتی را امضا می‌کند که به موجب آن تحریم‌های “بسیار قوی” علیه ایران اعمال خواهد شد. او در مورد جزییات تحریم‌ها چیزی نگفت. اما گفت این تحریم‌ها به گونه‌ای خواهند بود که اگر کشوری به ایران در راه به دست آوردن فناوری هسته‌ای کمکی کند، آمریکا آن کشور را هم تحریم خواهد کرد.

دونالد ترامپ بلافاصله بعد از سخنان خود فرمانی اجرایی را برای خروج از برجام و برگرداندن تحریم‌های هسته‌ای امضا کرد. متن این فرمان هنوز رسانه‌ای نشده است.

رییس‌جمهور آمریکا در یک مقدمه پیش از بیان نظر نهایی‌اش در مورد برجام، برنامه هسته‌ای ایران را “خطرناک‌ترین” و قرارداد هسته‌ای را یک قرارداد بد خواند. او گفت که این قرارداد نه تنها سد راه ایران در راه به دست آوردن سلاح هسته‌ای نشده بلکه کمک کرده که ایران “به غنی‌سازی ادامه دهد”.

او در ادامه گفت که اجازه نخواهد داد شهرهای آمریکا در معرض خطر ایران هسته‌ای باشند: «ما به رژیمی که مرگ بر آمریکا می‌گوید اجازه نخواهیم داد که سلاح هسته‌ای داشته باشد.»

ترامپ رژیم ایران حامی تروریسم خواند و گفت که این رژیم از گروه‌های تروریستی “مانند حزب‌الله، حماس، طالبان و القاعده” حمایت می‌کند. او با اشاره به برنامه موشک‌های بالستیک ایران گفت که “موشک‌های خطرناک‌شان در سراسر خاورمیانه هیزم آتش انواع درگیری‌هاست.”

رییس‌جمهور آمریکا با اشاره به اسناد و آرشیو هسته‌ای مخفی ایران که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در دهم اردیبهشت افشا کرد گفت: “این معامله هرگز نباید انجام می‌شد. چراکه پس از اینکه تحریم‌ها لغو شد، دیکتاتوری ایران از بودجه به دست آمده برای ساخت موشک‌ها استفاده کرد و باعث خسارت و ویرانی در خاورمیانه و فراتر از خاورمیانه شد.”

ترامپ بار دیگر با اشاره به مفادی از توافق برجام که به ایران اجازه می‌دهد که غنی سازی پس از گذشت ۱۰ و ۱۵ سال از سر بگیرد گفت که این بندها غیر قابل قبول هستند و عملا به ایران جازه می‌دهند که به سلاح هسته‌ای دست یابد.