غرب پیش‌نویس قطعنامه‌‌ جدیدی علیه سوریه به شورای امنیت داد

دویچه وله
آمریکا، بریتانیا و فرانسه یک روز پس از حمله مشترک به سوریه پیش‌نویس قطعنامه‌ای جدید علیه رژیم این کشور به شورای امنیت ارائه دادند. قبل از آن پیش‌نویسی از سوی روسیه برای محکوم کردن این حمله رأی نیاورده بود.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای تازه در مورد سوریه که شنبه (۱۴ آوریل / ۲۵ فروردین) از سوی کشورهای غربی ارائه شد، دست‌خط فرانسه را دارد.

در این پیش‌نویس پیشنهاد شده که "مکانیزمی مستقل" برای رسیدگی و بررسی استفاده احتمالی از سلاح‌های شیمایی در حمله دوما راه‌اندازی شود. در راستای این تحقیقات باید عاملان این حمله مشخص شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در پیش‌نویس قطعنامه‌ جدید همچنین حکومت بشار اسد فراخوانده شده تا در این راستا به طور کامل با سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمایی همکاری کند.

بازرسان و کارشناسان این سازمان قرار بود، روز شنبه (۱۴ آوریل) تحقیقات خود در این رابطه را آغاز کنند.

طبق پیش‌نویس قطعنامه‌ی ارائه شده از سوی غرب، سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمایی قرار است طی ۳۰ روز گزارشی در این باره ارائه دهد که آیا حکومت بشار اسد بخشی از سلاح‌های شیمایی موجود در زرادخانه‌های خود را مخفی نگاه داشته است.

کشورهای غربی سوریه را متهم می‌کنند که علیرغم توافق‌های پیشین به‌طور پنهانی به بخشی از برنامه‌‌ی تسلیحات شیمایی خود ادامه داده است.

در این پیش‌نویس همچنین خواسته شده تا امکان رساندن کمک‌های بشردوستانه به نقاط مختلف سوریه بدون هیچ‌گونه محدودیتی فراهم شود. کشورهای غربی در طرح خود حکومت سوریه را فرا خوانده‌اند تا "بدون پیش‌شرط و به‌شکلی سازنده" مذاکره با شورشیان مخالف اسد را از سر گیرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از محافل دیپلماتیک گزارش داد که بحث و رایزنی اعضای شورای امنیت درباره این پیش‌نویس روز دوشنبه (۱۶ آوریل / ۲۷ فروردین) آغاز خواهد شد.

تاریخ رای‌گیری در مورد این قطعنامه هنوز مشخص نیست، اما فرانسه ظاهرا مایل است که فرصت و زمان کافی برای بحث و گفت‌وگو در نظر گرفته شود.


ناکامی طرح روسیه

ساعتی پیش از ارائه این پیش‌نویس، شورای امنیت به درخواست روسیه نشستی اضطراری برگزار کرد.

در این نشست پیش‌نویس قطعنامه‌ روسیه برای محکوم کردن حمله‌های هوایی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به خاک سوریه به رای گذاشته شد.

از ۱۵ عضو شورا تنها روسیه، چین و بولیوی به قطعنامه پیشنهادی رای مثبت دادند. رای ۴ کشور ممتنع بود و ۸ کشور نیز با آن مخالفت کردند.

نشست اضطراری شورای امنیت با اتهام‌زنی و تهدیدات لفظی آمریکا و روسیه همراه بود. واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، آمریکا و هم‌پیمانان آن را به وخیم‌تر کردن اوضاع در سوریه و اعمال "استعمار نو" متهم کرد.

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده تاکید کرد که اگر حکومت اسد "دوباره" جنگ‌افزار شیمیایی به‌کار برد، باز هم با واکنش نظامی آمریکا روبرو خواهد شد.

آمریکا تهدیدهای خود علیه سوریه را عملی کرده و در نخستین ساعات بامداد شنبه (۱۴ فروردین / ۲۵ فروردین) به همراه فرانسه و بریتانیا نقاط مختلفی در سوریه را هدف حملات موشکی قرار داد. این عملیات به تلافی حمله شیمایی احتمالی ارتش سوریه به دوما در غوطه شرقی انجام گرفت.