حمله هوایی آمریکا، انگلیس و فرانسه و به سوریه

(تیتر از جنگ خبر)
رادیو زمانه
آمریکا، بریتانیا و فرانسه با بیش از یکصد موشک به سه هدف نظامی و پژوهشی در نزدیکی دمشق و حمص حمله کردند. ترکیه و اسرائیل و سازمان پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) از این حملات دفاع کردند و گزارش‌های تأییدنشده‌ای از مشارکت اسرائیل در این حملات خبر داده‌اند. روسیه و ایران نیز مهاجمان را مسئول «عواقب» این حمله دانستند و آن را «نقض قوانین بین‌المللی» خواندند.

وزارت دفاع روسیه شنبه ۱۴ آوریل / ۲۵ فروردین تأیید کرد که بیش از ۱۰۰ موشک هدایت شونده از سوی آمریکا و فرانسه و بریتانیا به سوی اهداف نظامی در سوریه شلیک شده است. این وزارتخانه در بیانیه خود مدعی شد که سیستم دفاع ضدهوایی سوریه توانسته «اغلب» موشک‌ها را پیش از رسیدن به هدف منهدم کند.

بر اساس این بیانیه، هیچ‌یک از موشک‌ها به محدوده هوایی تحت حفاظت روسیه وارد نشده اند و سیستم‌ دفاع ضدموشکی روسیه علیه آنها عمل نکرده است.

هنوز گزارش تأییدشده‌ای از میزان موفقیت این حمله یا خسارت‌های جانی و مالی احتمالی آن منتشر نشده اما رسانه‌های دولتی سوریه از زخمی‌شدن سه تن در حمص خبر می‌دهند.
حمله با ۱۰۰ موشک به نزدیکی دمشق و حمص

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ساعت ۲۱ روز جمعه آوریل ۱۳/ ۲۵ فروردین به وقت واشنگتن دی‌سی اعلام کرد که دستور حمله به پایگاه‌های سلاح‌های شیمیایی بشار اسد در سوریه را صادر کرده است. این حملات پاسخی به حمله شیمیایی روز ۷ آوریل به شهر دوما در نزدیکی دمشق است که بیش از ۷۰ نفر در آن کشته شدند.

مقام‌های وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) تأیید کردند که حملات نظامی به سوریه تنها تأسیسات مربوط به سلاح‌های شیمیایی را هدف گرفته، بی‌آنکه به نظامیان خارجی حاضر در این کشور، به ویژه نظامیان روس تلفات وارد آورد. به گفته جوزف دانفورد، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح آمریکا، واشنگتن حریم هوایی مورد استفاده در حملات جمعه‌شب را به روسیه اطلاع داده بود اما زمان دقیق حمله و اهداف مشخص آن را نه.

به گفته مقام‌های پنتاگون، حمله هوایی به سوریه سه هدف مشخص داشته: هدف اول مرکزی پژوهشی برای تولید و آزمایش تسلیحات شیمیایی و میکروبی در نزدیکی دمشق بود؛ هدف دوم، انبار ذخیره و تولید تسلیحات شیمیایی در غرب حمص از جمله گاز سارین عنوان شده و هدف سوم نیز انبار ذخیره تسلیحات شیمیایی دیگری در نزدیکی حمص بود که شامل یک مرکز فرماندهی نیز می‌شد.

اما یک فرمانده شبه‌نظامیان هوادار دمشق به خبرگزاری «رویترز» گفته است که فرودگاهی نظامی در دیماس و پایگاهی نظامی در کوه‌های قلمون در نزدیکی مرز با لبنان نیز هدف حمله قرار گرفته اند.

این خبر احتمال مشارکت اسرائیل در حمله هوایی به سوریه را افزایش می‌دهد که برخی رسانه‌ها آن را گزارش داده‌اند. این گزارش‌ها هنوز تأیید نشده اند.

روسیه از مشارکت دو کشتی جنگی آمریکایی و دست‌کم یک جنگنده آمریکایی و جنگنده‌های بریتانیایی و فرانسوی در این حمله خبر داد.

مقام‌های سوری ادعا کرده‌اند که شمار موشک‌های پرتاب‌شده ۳۰ فروند بوده و یک سوم آنها رهگیری و منهدم شده اند. این اطلاعات با محتوای بیانیه وزارت دفاع روسیه همخوان نیست.

دمشق مدعی است که تنها مرکز پژوهشی حومه دمشق دچار خسارت‌های مادی قابل توجه شده و دیگر تأسیسات این کشور صدمه جدی ندیده‌اند.

ویدئوهایی از دفاع هوایی سوریه در برابر این حمله در توئیتر منتشر شده است.

با اینکه به گفته مقام‌های پنتاگون، طرح دیگری برای ادامه حملات وجود ندارد، ترامپ از احتمال ادامه آنها سخن گفته است. برخی رسانه‌ها نیز از «پایان مرحله اول» حمله به تأسیسات نظامی دمشق خبر داده اند.

آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل پس از حمله هوایی به سوریه از همه طرفین خواست تا «خویشتنداری» نشان دهند.


...