بازداشت یک نوکیش مسیحی در کرج

رایو فردا
سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰ آوریل ۲۰۱۸


کیارش عالی‌پور، سخنگوی «سازمان ماده ۱۸ در زمینه دفاع از آزادی دین و عقیده در ایران»، به رادیو فردا گفته است، «روز ۱۱ اسفند ۱۳۹۶، هنگامی که نوکیش مسیحی، عزیز مجیدزاده، در کارگاهی در نزیکی کرج که محل کار دوستان او بود حضور داشت، ماموران امنیتی با هجوم به این کارگاه اقدام به دستگیری او و سایر دوستانش کردند.»
به نوشته سایت ماده ۱۸، «مأموران امنیتی ضمن دستگیری حدود ۲۰ شهروند مسیحی حاضر، برخی وسایل شخصی ایشان از جمله تلفن همراه و لپ¬تاپ را نیز ضبط کردند. پس از بازجویی‌های ابتدایی، بیشتر افرادی که در آن محل دستگیر شده بودند آزاد شدند ولی عزیز مجیدزاده همچنان در بازداشت به سر می‌¬برد. از محل بازداشت وی تا کنون خبری در دست نیست.»
در ماه‌های گذشته، تعدادی از مسیحیان انجیلی (تبشیری) به زندان‌های درازمدت محکوم شده‌اند.
در بسیاری از موارد، اتهام این افراد «اقدام علیه امنیت ملی از طریق راه‌اندازی و شرکت در کلیساهای خانگی» عنوان شد.
منصور برجی، از سازمان ماده ۱۸، پیشتر در گفت‌وگو با رادیو فردا این اتهام‌ها را «واهی» و نشان‌دهنده رویکرد امنیتی جمهوری اسلامی درباره اقلیت‌های دینی دانسته بود.
آقای برجی همچنین گفته بود که برخورد با نوکیشان مسیحی با هدف سیاسی انجام می‌شود و این برخوردها برخلاف موازین حقوقی است.
از زمان پیروزی انقلاب بهمن ۵۷ تاکنون، دست‌کم شش رهبر کلیسا در ایران کشته شده‌اند و صدها مسیحی نیز تحت بازجویی قرار گرفته و زندانی شده‌اند. علاوه بر این،‌ چاپ کتاب مقدس مسیحیان به زبان فارسی ممنوع شده است و برخی از کلیساها تعطیل شده‌اند و از مراسم کلیسایی به زبان فارسی جلوگیری به عمل آمده است.