تجمع اعتراضی کشاورزان روستاهای گراب و شوتاور مقابل دادگستری چاروسا

دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۹ آوریل ۲۰۱۸
روز دوشنبه 20 فروردین، کشاورزان روستاهای گراب و شوتاوردراعتراض بر آلوده شدن آب رودخانه روستای شوتاور به دلیل ورود پسماند فاضلاب خانه مقابل دادگستری چاروسا تجمع کردند.
براساس گزارش فارس، بعد از درج خبری مبنی بر آلوده شدن آب رودخانه روستای شوتاور به دلیل ورود پسماند فاضلاب خانه این روستا و با توجه به آزمایشاتی که از سوی شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه و چاروسا صورت گرفت مشخص شد که به هیچ عنوان نمی‌شود از آب این رودخانه برای کشاورزی و آشامیدنی دام و انسان استفاده کرد که نگرانی مردم را به همراه داشت.
کشاورزان این روستاها و پایین دست فاضلاب خانه روستای شوتاور که اقدام به کاشت محصولات زارعی کرده‌اند و این روزها نیازمند آب برای محصول خود هستند در چند روز گذشته به آنها اعلام شد که از این آب نمی‌شود استفاده کرد و بارندگی روزهای اخیر توانست گوشه‌ای از این کم آبی را جبران کند.
بیش از 300خانوار از زمین‌های کشاورزی پایین دست این فاضلاب خانه امرار معاش می‌کنند و همچنین کشاورزان روستای شوتاور که زمین‌های کشاورزی آن‌ها در نزدیکی فاضلاب خانه قرار دارد می‌گویند قبل از راه‌اندازی فاضلاب خانه به مسئولان آب و فاضلاب اعلام کردیم که آیا احداث این فاضلاب خانه ضرری به کشاورزی این منطقه نمی‌رساند آب و فاضلاب در این خصوص به ما اعلام کردد احداث این فاضلاب خانه هیچ ضرری و مشکلی نخواهد داشت.
کشاورزان خواستار تعطیلی یا نصب تصفیه خانه در پایین دست فاضلاب خانه شدند تا بتوانند به راحتی از این آب استفاده کنند.
اما به دلیل شدت ناراحتی و اعتراض به اتفاقات پیش آمده صبح امروز تعداد زیادی از روستاهای گراب، المور و شوتاور در جلوی دادگستری چاروسا تجمع کردند.
سیدسعید سعادت‌فر با حضور در جمع تجمع کنندگان عنوان کرد: حرف کشاورزان یک خواسته کاملا منطقی است و آب و فاضلاب روستایی باید قبل از راه‌انداری فاضلاب خانه ابتدا به فکر کشاورزان باشند و نباید کار و اشتغال چندین خانواده از بین ببرند.
رئیس دادگستری چاروسا تصریح کرد: کشاورزان می‌توانند با ارائه شکایت خود در خصوص وضعیت آب و فاضلاب روستایی به دادگستری چاروسا اعتراضات خود را اعلام کنند و در کمترین زمان ممکن به آن رسیدگی می‌شود.
عزیزی رئیس محیط زیست کهگیلویه در این خصوص گفت: به دلیل عدم نصب دستگاه در خروجی پساب تصفیه خانه روستای شوتاور نیز رودخانه چاروسا و شوتاور آلوده شده است که در این بین به محصولات کشاورزان خسارت وارد شده، هیچ گونه آبیاری در طی یک ماه نداشتند که از آب این روستا نمونه‌برداری شده است و منتظر نتیجه نمونه‌برداری‌ها هستیم.