محاکمه یک درویش به اتهام قتل سه مامور ضد شورش

خبرگزاری میزان
جلسه محاکمه راننده اتوبوس آشوب‌های خیابان پاسداران در شعبه نهم دادگاه کیفری شماره یک استان تهران برگزار شد.

دادگاه به ریاست قاضی محمدی کشکولی به صورت علنی برگزار شد.

غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران و افتخاری سرپرست دادگاه کیفری یک استان تهران نیز در جلسه حضور دارند.

قاضی کشکولی اعلام کرد که دادگاه تا اذان ظهر برگزار و ادامه محاکمه ساعت یک آغاز می‌شود.

پس از اعلام رییس دادگاه، قاضی شهریاری معاون دادستان و سرپرست دادسرای جنایی تهران در جایگاه قرار گرفت و در اجرای ماده 396 از قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 کیفرخواست را قرائت کرد.

وی افزود: در پرونده کلاسه 961334 دادسرای امور جنایی تهران آقای محمدرضا ثلاث فرزند اسدالله متولد 1346 متهم است به ارتکاب سه فقره قتل عمدی با این اوصاف که در مورخ 30/11/96 ساعت 20 حسب تماس مرجع انتظامی مبنی بر وقوع تهاجم عمدی با خودرو اتوبوس در آدرس تهران خیابان پاسداران گلستان هفتم در ساعت 18:20 دقیقه؛ ضمن دستورات لازم جهت حفظ صحنه با توجه به مشهود بودن جرم و در اجرای قانون آیین دادرسی کیفری به محل وقوع عازم و در سردخانه بیمارستان لبافی نژاد اجساد مقتولین به اسامی سرباز وظیفه رضا مرادی؛ گروهبان یکم کادر رضا امامی و گروهبان یکم کادر محمد علی بایرمی می‌باشد.
...
وی ادامه داد: با توجه به تحقیقاتی که در محل انجام شد مشخص شد راننده خودرو اتوبوس که به صورت عمدی به مامورین نیروی انتظامی تعرض نموده است در بیمارستان امام سجاد بستری است لذا به بیمارستان مذکور اعزام و با مشارالیه صحبت شد که فیلم اظهارات نامبرده در خصوص نحوه قتل اخذ شد که ضمیمه پرونده می باشد.

معاون دادستان تهران گفت: نامبرده حسب اظهاراتی که به صورت شفاهی در بدو آن مطرح کرد اعلام کرد با توجه به عصبی بودن با اتوبوسی که قبلا در محل پارک شده بود به سمت مامورین حمله ور شده و منجر به قتل سه نفر شده است.

وی در رابطه با ادله اثباتی که دادسرا جمع اوری نموده است به اعترافات متهم اشاره کرد و بیان داشت: متهم در اعترافات خود در نزد بازپرس دادسرای جنایی به صراحت تهاجم عمدی با خودرو اتوبوس را پذیرفته و علت آن را عصبی بودن اعلام کرده است.

قاضی شهریاری خاطرنشان کرد: متهم در پاسخ به اینکه چرا در خیابان پاسداران گلستان هفتم حضور داشتید اعلام کرده که برای حمایت از یکی از همفکران خود در محل بوده است.

وی به سئوالات مطرح شده از متهم پرداخت و گفت: از متهم هم پرسیده شده که چرا حمله کردی و عنوان داشته چون عصبانی شدم. پرسیده شده آیا آنها باعث عصبانیت شما شده بودند؟ که اعلام کرده خیر اینها را نمی‌شناختم عده‌ای دیگر بودند و وقتی از او در رابطه با انگیره ارتکاب قتل سئوال می شود عنوان داشته که عصبانی بودم.

معاون دادستان تهران با بیان اینکه متهم تفهیم اتهام شده و اتهامات را صراحتا قبول داشته است، گفت: او اعلام نموده ما شبها حدود 30 نفر در اتوبوس می‌خوابیدیم که هویت آنها را نمی شناسم.

وی گفت: از او پرسیده شده که آیا مجروع کردن ماموران، تخریب اموال را قبول دارید و عنوان داشته بله قبول دارم.

قاضی شهریاری با اشاره به سئوال پرسیده شده از متهم مبنی بر اینکه آیا اخلال در نظم را قبول دارید؟ گفت: متهم گفته قبول داریم اما در مسلک ما این کار توجیه ندارد اینها عین اظهارات متهم در نزد بازپرس است که در اوراق پرونده موجود است.
...
وی ادامه داد: در بازسازی صحنه صورت پذیرفته شده متهم لحظه تهاجم عمدی مامورین را تشریح نموده و این فرد در بیمارستان امام سجاد (ع) مورد معاینه قرار گرفته است و در حال حاضر دچار درجاتی از افسردگی است ولی ابتلا به درجه ای از اختلال روانی که سبب فقدان قوه تمیز باشد در معاینه فعلی احراز نشده است.

قاضی شهریاری بیان داشت: در سوالاتی که از آقای متهم پرسیده شده است اعلام نموده که سابقه افسردگی ندارد، 15 سال پیش مواد مخدر از نوع تریاک مصرف می نموده است و در حال حاضر ترک کرده ام، هیچ گونه بیماری روحی و روانی هم ندارم.

وی گفت: با توجه به نوع جرم ارتکابی و قانون آیین دادرسی کیفری پرونده شخصیت برای متهم تشکیل شده است و حسب پرونده شخصیتی که توسط واحد مددکاری و بازپرس تشکیل شده است متهم پس از ازدواج صاحب دو فرزند پسر ودختر می شود که متعاقبا همسر اول خودرا طلاق داده و همسر دوم برمی گزیند که نامبرده را نیز طلاق می دهند با همسر سوم نیز ازدواج می کند که سرنوشت ثبت واقعه آن نامعلوم است البته پرونده ای تحت عنوان جعل در شناسنامه در دادستانی شهر ری دارد متهم در حال حاضر فاقد مسکن و شوفر اتوبوس است که یک سال قبل براثر شکستگی دست نتوانسته مشغول کار شود. حسب اظهارات خودش در اتوبوس موصوف که در گلستان هفتم پارک بوده است می خوابیده است متهم دارای 7 فقره سابقه کیفری از جلمه مواد مخدر، ایراد ضرب و جرح، اخلال در نظم عمومی دو فقره و محکومیت مالی دو فقره می باشد.

قاضی شهریاری ادامه داد: متهم در اظهاراتش اعتراف نموده که 15 سال پیش وارد جریانات دراویش شده است و علاقه خاصی به جریان موصوف دارد و انگیزه حضور خود را حمایت همفکران خود اعلام نموده است که همین حضور و عصانیت موجب تهاجم عمدی به ماموران شده است.

معاون دادستان تهران بیان داشت: در مرحله تحقیقات ابتدایی وی از عملکرد خود به هیچ وجه ناراضی و پشیمان نبوده است؛ اما با صحبتهای بعدی و در آخرین دفاعیات اعلام نموده است که از عملکرد خود پشیمان و نادم شده است.
...
در ادامه دادگاه قاضی کشکولی از اولیای دم مقتولین خواست در جایگاه حاضر شده و شکایت و تقاضای خود را مطرح کنند.

اولیای دم پس از حضور در جایگاه و معرفی خود از ریاست دادگاه تقاضای اشد مجازات و قصاص را داشتند.

پس از اعلام شکایت و تقاضای اولیای دم مقتولین قاضی کشکولی با اعلام تنفس و اعلام کرد ادامه رسیدگی به این پرونده در ساعت 13 ادامه پیدا خواهد کرد.

در ادامه رسیدگی به پرونده قاتل شهدای خیابان پاسداران پس از پایان مهلت تنفس قاضی کشکولی از نماینده حقوقی نیروی انتظامی خواست درجایگاه حاضر شده و موارد مورد نظر و شکایت خود را مطرح کند.

سرهنگ سبحانی نماینده حقوقی نیروی انتظامی بیان کرد: بنده از ریاست دادگاه تقاضای اشد مجازات را برای فرد قاتل دارم چون وی این کار را به صورت عامدانه انجام داده است و در حالی است که وی از نظر اجتماعی دچار مشکل بوده و دو همسر خود را طلاق داده است.

متهم پس از حاضر شدن در جایگاه خود را معرفی کرده و گفت: در ابتدا برای خانواده داغدیده از خداوند طلب صبر و برای خود طلب رحمت می کنم.

وی گفت: بنده محمد ثلاث 50 ساله اهل بروجرد ساکن تهران دارای دو فرزند در حال حاضر مجرد و شیعه 12امامی هستم.

متهم ادامه داد: تاکنون دو همسر خود را طلاق داده ام و اکنون مجرد هستم و حدود ده الی دوازده سالی است که در تهران سکونت دارم.

وی در پاسخ به سوال قاضی دادگاه مبنی بر اینکه آیا سابقه کیفری هم دارید بیان کرد: بله بنده حدود 7، 8 سابقه کیفری دارم که یک نوبت آن به خاطر حمل مواد مخدر در اتوبوس سابقه کیفری مالی، سابقه کیفری اخلال در نظم عمومی ، سابقه ایراد و جرح با چاقو ، ‌تمرد از دستور ماموران نیروی انتظامی و اخلال در نظم عمومی از جمله این سوابق کیفری بنده است.

متهم افزود: شغل اصلی من رانندگی اتوبوس است و هیچ گونه سابقه بیماری و یا بستری شدن نداشته ام.

وی در پاسخ به اینکه شما درحال حاضر محل سکونت دائمی دارید یا خیر گفت: خیر من در زمان فعالیت دچار شکستگی دست شدم و چند ماهی بیکار بودم و به علت بدهی صاحبخانه ام من را از منزل بیرون کرد و در این ایام خانه دخترم در تهران یا مادرم در بروجرد و یا دوستان دیگرم اقامت داشتم.

متهم اظهار کرد: البته حدود 10 ، 15 روز در یک اتوبوس در خیابان گلستان پاسداران اقامت داشتم به این ترتیب که به خانه دیگران برای دوش گرفتن می رفتم و برای اقامت به این اتوبوس بر می گشتم.

در ادامه قاضی پرونده اتهامات متهم را قرائت و از او خواست که اگر دفاعی دارد بیان کند.

متهم پرونده پس از تفهیم اتهام هنگامی که پشت تریبون قرار گرفت گفت: بنده آمادگی دفاع از خود را دارم و معتقدم نیروی انتظامی باید منشا آرامش باشد.

وی در ادامه مدعی برخورد نیروی انتظامی با عوامل حاضر در گلستان هفتم شد و ادامه داد: در روز حادثه نیروی انتظامی اول به ما حمله کرد و سرم را شکستند که این کارشان من را عصبانی کرد و من از شدت عصبانیت با اتوبوس به سمت آنها حمله کردم.
وی در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه علت حضور شما در آن ایام در خیابان پاسداران چه بوده است؟ گفت: من برای حمایت از برادرم به آنجا رفته بودم.

متهم این پرونده مدعی شد: نعمت الله ریاحی برادر دینی من است که با پرونده سازی به او اتهام سرقت خودروی پراید را نسبت داده بودند درحالی که این فرد سه هکتار باغ دارد و نیاز مالی نداشته است که سرقت کند و او شب قبل از حادثه در کنار من بود می دانستم که این پرونده صحت ندارد.

وی در پاسخ به سئوال قاضی مبنی بر اینکه انگیزه حضورتان به مدت چندین روز در آن خیابان و آن اتوبوس چه بوده است؟ گفت: انگیزه من این بود که دادستانی اعلام کرده بود که می خواهد بزرگ دارویش را جلب کند و چون من او را دوست داشتم برای حمایت از او به آنجا رفتم.

وی در خصوص نحوه حمله به نیروی انتظامی و مردم در زمان حادثه گفت: من خودم پشت فرمان اتوبوس بودم و کسی دیگر در اتوبوس نبود. مالک خودرو را نمی شناسم و چون قبلا کار رانندگی کرده بودم توانستم آن را روشن کنم و به سمت ماموران ناجا حرکت کنم.

قاضی دادگاه در سوالی از متهم پرسید: حسب گزارشات این اتوبوس صندلیهایش باز شده و به محلی برای استراحت تبدیل شده بود این موضوع را توضیح دهید؟

متهم در پاسخ به این سوال گفت: من خودم بدون اجازه مالک اتوبوس صندلی های آن را باز کردم تا بتوانیم در آن استراحت کنیم حتی شنیده بودم که مالک اتوبوس از این کار اعلام نارضایتی کرده بود.

وی بیان کرد: در این اتوبوس حدود 25 الی 30 نفر می آمدند و در آنجا استراحت می کردند. این افراد اکثرا از شهرستان آمده بودند و برای زیارت و رفتن حسینیه به تهران می آمدند و برای استراحت به اتوبوس می آمدند و دائما در حال رفت و آمد بودند.

در ادامه رسیدگی به این پرونده قاضی کشکولی رئیس دادگاه کیفری یک خطاب به متهم اعلام کرد که در جایگاه حاضر شده و با معرفی کامل خود به دفاع از خود بپردازد.

متهم در ادامه ادعای خود به نحوه برخورد ماموران ناجا اشاره کرد و گفت: زمانی که ماموران ناجا به سرم ضربه زدند و از سرم خون آمد من چون سرم پر از خون شده بود عصبانی شدم و لنگ دور گردنم را به جلوی داشبورد اتوبوس پرتاب کردم و بلافاصله اتوبوس را روشن و به سمت ماموران حرکت کردم.

وی ادامه داد: من خودم قبول دارم که این سه نفر را کشته ام و فوت این سه نفر نتیجه اقدامات من بوده است .

گفتنی است؛ در جریان آشوب های خیابان پاسداران تهران، این فرد با نشستن پشت فرمان یک اتوبوس اقدام به زیر گرفتن تعدادی از مأموران نیروی انتظامی کرد که 3 نفر آنها به علت ایراد صدمه بدنی فوت شدند.

شایان ذکر است، اسماعیلی رئیس کل دادگستری تهران 5 اسفند ماه در این زمینه به خبرگزاری میزان گفته بود: پرونده راننده اتوبوس آشوب‌های خیابان پاسداران تهران که منجر به شهادت سه نفر از ماموران نیروی انتظامی شد پس از صدور کیفرخواست به اتهام سه فقره قتل عمد، به شعبه دادگاه ارجاع شد.