نامه کشتی‌گیران به خامنه‌ای: مشکل رویارویی با ورزشکاران اسرائیلی را حل کنید

رادیوزمانه
در پی اعتراضات اخیر در فدراسیون کشتی ایران به مسئله مسابقه ندادن ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران اسرائیلی، جمعی از کشتی‌گیران ایران در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از او خواسته‌اند به شورای عالی امنیت ملی دستور دهد تا این مسئله را با تشکیل تیم‌های دیپلماسی حل کند.

علی خامنه‌ای در کنار مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش از علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی قدردانی می‌کند. کریمی از رویارویی با ورزشکار اسرائیلی سر باز زد و شش ماه تعلیق شد.

علی خامنه‌ای در کنار مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش از علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی قدردانی می‌کند. کریمی از رویارویی با ورزشکار اسرائیلی سر باز زد و شش ماه تعلیق شد.

کشتی‌گیران در نامه خود به علی خامنه‌ای از مناسبات جدید در ورزش جهان و به‌گفته آن‌ها «قدرت گرفتن مناسبات سیاسی» اسرائیل در کمیته بین‌المللی المپیک نوشته‌ و هشدار داده‌اند که شرایط نسبت به قبل تغییر کرده و کشتی و ورزش کشور با مسئله محرومیت‌های سنگین و تعلیق رشته‌های ورزشی مواجه خواهند شد.

به‌گفته آن‌ها پیش از این در صورت عدم رویارویی با نماینده اسرائیل، کسب نتیجه در همان مسابقه از دست می‌رفت، «اما اکنون صحبت از چند سال محرومیت و حتی محرومیت مادام‌العمر است. آن‌هم نه فقط ورزشکار، بلکه مربی و رشته ورزشی وی هم محروم می‌شوند.»

آن‌ها از خامنه‌ای خواسته‌اند تا به شورای امنیت ملی دستور دهد که این شورا با ابلاغ این «موضوع مهم»، به دستگاه دیپلماسی کشور و تشکیل تیم‌های دیپلماسی، با ورود به کمیته بین‌المللی المپیک، جلودار حمایت از ورزشکاران باشند.

ورزشکاران تأکید کرده‌اند که این درخواست بدان معنا نیست که آن‌ها می‌خواهند در مورد رسمیت یا عدم رسمیت اسرائیل صحبتی کنند زیرا مرجع تصمیم‌گیری در این‌باره نهادهای دیگری هستند.
...
کشتی‌گیران در نامه خود به رهبر جمهوری اسلامی گفته‌اند که مراجع تصمیم‌گیری تمام تلاش خود را به کار بندند تا موضوع محرومیت ورزشکار، مربی، کشتی و ورزش کشور را، در صورت عدم مبارزه با کشتی‌گیران و ورزشکاران اسرائیلی، «از طریق مذاکره و تعاملات مستقیم و غیرمستقیم و سایر ابزارهای دیپلماتیک با کمیته بین‌المللی المپیک و نیز رایزنی با سایر کشورهای اسلامی و دارای مواضع مشترک در جهان» برطرف کنند.

آن‌ها همچنین گفته‌اند: «تمامی سازمان‌های مسئول در این میدان ما را تنها گذاشته‌اند. البته سال‌هاست ما را تنها گذاشته‌اند.»

روز گذشته (چهارشنبه) قهرمانان کشتی ایران نامه‌ سرگشاده‌ای هم به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نوشتند و خواستار بازگشت رسول خادم به فدراسیون کشتی شدند. در این نامه‌ آمده بود: «ورزشکاران ایرانی در جاده‌ای یک‌طرفه به‌سوی محرومیت پیش می‌روند… جامعه کشتی صادقانه خواسته‌هایش را با رئیس‌جمهور در میان گذاشت و خواسته‌های رسول خادم خواسته‌های ماست.»
...
در روزهای اخیر رویدادهای نادری در فدراسیون کشتی ایران رخ داد. در پی درخواست رسول خادم، رئیس مستعفی فدراسیون کشتی از مسئولان حکومتی ایران برای تعیین تکلیفِ رقابت‌های کشتی‌گیران ایران با حریفان اسرائیلی و بی‌پاسخ ماندن این درخواست، پنج‌شنبه ۹ اسفند او و همه اعضای شورای فنی کشتی آزاد و فرنگی ایران در یک اعتراض دسته‌جمعی از سمت خود استعفا دادند. رسول خادم سپس دو روز بعد در پاسخ به فرماندهان سپاه از آن‌ها دعوت کرده بود که اگر با اسرائیل سر جنگ دارند اسلحه به دست گیرند و نه آن‌که خود را پشت ورزشکاران ایرانی پنهان کنند.

سه‌شنبه ۱۵ اسفند مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش اعلام کرد که رهبر جمهوری اسلامی درباره رویارویی ورزشکاران ایرانی و اسرائیلی به‌عنوان یک «اصل کلی و راهبردی» تصمیم گرفته و نمی‌توان از نظر او برگشت. او افزود با استعفای رسول خادم هم موافقت نشده و خادم می‌بایست به وظایف خود در مقام رئیس فدراسیون کشتی ایران عمل کند.

استعفای رسول خادم از ریاست فدراسیون کشتی بازتاب گسترده‌ای داشت. از یک سو اصولگرایان با این اقدام مخالفت کردند. در این میان سردار غلامحسین غیب‌پرور، رئیس سازمان بسیج در واکنش به اقدام ورزشکاران ایرانی گفته بود: «ما به کمتر از نابودی اسرائیل راضی نیستیم. چنین اظهارنظرهایی جای تأسف دارد، اگر زمانی یک چهره ورزشی موجه این خطا را می‌کند باید نصیحتش کنیم.» سردار داود آذرنوش، رئیس سازمان بسیج ورزشکاران کشور نیز مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی در هر رشته ورزشی را «خط قرمز نظام» دانست.


...