بازداشت فرزند یکی از مراجع منتقد رهبر ایران

بی بی سی
یک نماینده آیت الله صادق شیرازی از مراجع تقلید شیعه می گوید که فرزند او حسین شیرازی روز سه شنبه بازداشت شده است. در پی این دستگیری شماری از معترضان هوادار آیت الله شیرازی در کربلا تجمع کردند.

قاسم فهد نماینده امور رسانه ای آیت الله شیرازی در لندن به بی بی سی گفت که ماموران امنیتی با لباس شخصی آیت الله شیرازی و حسین شیرازی را پس از درس خارج فقه متوقف کرده و بعد از "توهین" و "ضرب و شتم" به حسین شیرازی او را به مکان نامعلومی منتقل می کنند.

آیت الله صادق شیرازی و حسین شیرازی از منتقدان حکومت ایران هستند.

حسین شیرازی که خبر دستگیری او می رسد اخیرا در جلسه ای تعریف جایگاه ولی فقیه در حکومت ایران را مشابه جایگاه "فراعنه مصر" توصیف کرده بود که خود را از هر گونه انتقاد و پاسخگویی فارغ می دانستند.

روز سه شنبه در پی انتشار این خبر گروهی از روحانیان شیعه و مقلدان آیت الله شیرازی مقابل کنسولگری ایران در کربلای عراق تجمع کردند.

یکی از حاضران در این تجمع گفت: "به همه مردم شریف جهان می‌گوییم، اگر در کنار مظلومان نایستید، این [اتفاق] اولین و آخرین تلاش برای تجاوز به مقدسات‌تان نخواهد بود. ما هشدار می‌دهیم که آمده‌ایم «نه» بگوییم به فرعون، نه به ظالم و نه به جاهل".

بعضی از رسانه های نزدیک به اصولگرایان، آیت الله شیرازی را مروج "شیعه انگلیسی" توصیف می کنند و به ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی متهم می کنند.

مقلدان این مرجع می گویند که او و خانواده اش به خاطر داشتن مواضع مستقل از حکومت ایران تحت فشار قرار گرفته اند.


...