نشست ویژه کابینه امنیتی اسرائیل؛ هشدار جدی دبیرکل سازمان ملل

دویچه وله
پس از سقوط جنگنده اسرائیل و تشدید کشمکش در سوریه کابینه امنیتی اسرائیل امروز تشکیل جلسه می‌دهد. آمریکا بر حمایت کامل از اسرائیل تأکید کرد. دبیرکل سازمان ملل همه نیروهای درگیر را به خویشتن‌داری و پرهیز از خشونت فرا خواند.

به گزارش تلویزیون اسرائیل، کابینه امنیتی این کشور روز یکشنبه (۱۱ فوریه/ ۲۲ بهمن) در تل‌آویو تشکیل جلسه می‌دهد. وزرای کابینه قصد دارند درباره اقدامات بعدی دولت، به دنبال سقوط یک جنگنده اف ۱۶ و وخیم‌ترشدن اوضاع منطقه رایزنی کنند.

شامگاه شنبه اوضاع نسبتا آرام بود و در شمال اسرائیل زندگی عادی جریان داشت.

روز شنبه (۱۰ فوریه) پدافند هوایی ارتش سوریه یک جنگنده اسرائیلی را در نزدیکی مرز آن کشور هدف قرار داد و ساقط کرد.

پیش از آن نیروی هوایی ارتش اسرائیل در رشته‌ای از حملات برخی "مواضع ایرانی" را در خاک سوریه بمباران کرده بود. ارتش سوریه حمله به یک فرودگاه مهم را که مورد استفاده ارتش و نیروهای شبه‌نظامی شیعه مورد حمایت ایران قرار می‌گیرد را تأیید کرده است.

این حملات، به گفته اسرائیل، به تلافی ورود یک پهپاد به آسمان آن کشور صورت گرفت.

پهپاد یادشده را ضدهوایی اسرائیل سرنگون کرد و رسانه‌های دولتی اسرائیل با انتشار ویدیوئی تصاویری از این "پهپاد ایرانی" را منتشر کردند، اما جمهوری اسلامی این رویداد را تکذیب کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته است که کشورش خواهان صلح و آشتی است، اما با هر حمله‌ای به حاکمیت ملی کشور مقابله می‌کند.


حمایت امریکا از اسرائیل

آمریکا از موضع اسرائیل در دفاع از "حاکمیت ملی" حمایت کرد.

هیثر ناورت، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، شامگاه شنبه نگرانی آمریکا را بابت "تشدید خشونت در مرز اسرائیل" ابراز کرد.

او گفت که آمریکا "از حاکمیت اسرائيل و حق این کشور در دفاع از خود" حمایت می‌کند.

خانم ناورت گفت که قدرت‌نمایی‌های جمهوری اسلامی "از یمن تا لبنان" تمام منطقه را تهدید می‌کند. او گفت که آمریکا مصمم است با "تمام اقدامات شریرانه ایران" مقابله کند.

او همچنین از جمهوری اسلامی خواست از اقداماتی که ثبات و امنیت منطقه را به خطر می‌اندازند، خودداری ورزد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نسبت به خطیر بودن وضعیت خاورمیانه هشدار داده است. او از تمام اطراف درگیر خواست که "به شکل فوری و نامشروط از تشدید خشونت" خودداری کنند.