سکونت ۴۰ درصد مردم مشهد در بافت‌های فرسوده

ایسنا
شهردار مشهد گفت: بیش از یک میلیون و 280 هزار نفر، یعنی حدود 40 درصد جمعیت شهر مشهد در بافت‌های فرسوده سکونت دارند.

«قاسم تقی‌زاده خامسی» در مراسم افتتاح و کلنگ‌زنی پروژه‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن در بافت فرسوده اطراف حرم مطهر با بیان این‌که «مشهد دارای 3800 هکتار بافت فرسوده دارای مسکن ناکارآمد شهری است»، اظهار کرد: بیش از یک میلیون و 280 هزار نفر یعنی حدود 40 درصد جمعیت شهر مشهد در این بافت‌ها سکونت دارند.

وی ادامه داد: نوسازی بافت‌های فرسوده جز با تسهیل‌گری از سوی دولت و استفاده از ظرفیت شهرداری‌ها امکان‌پذیر نیست.

تقی‌زاده خامسی تصریح کرد: شهرداری‌ها ظرفیت‌های بسیار زیادی دارند که اگر دولت در کنار این ظرفیت شهرداری‌ها قرار گیرد اتفاقات بزرگی رقم خواهد خورد، اما متأسفانه دولت شهرداری‌ها را به حال خود رها نمی‌کند و از این ظرفیت استفاده بهینه‌ای نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت باید حمایت ویژه‌ای از نوسازی و بازآفرینی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری انجام داده و بگذارد این کار مسیر خود را طی کند و گرنه با حرف‌هایی که می‌زنیم، همانند رؤسای جمهور پیشین امیدی در دل مردم ایجاد می‌کنیم و اگر طرح درست پیش نرود باعث ناامیدی مردم می‌شود.

شهردار مشهد بروکراسی تأمین منابع مالی، بالا بودن قیمت خدمات و عدم همراهی مردم را سه چالش پیش رو برای نوسازی بافت‌های فرسوده در کشور عنوان کرد و گفت: داستان نوسازی بافت‌های فرسوده داستان جدیدی نیست و همیشه در مورد این موضوع صحبت شده است، اما باید توجه داشت که ما همیشه از تحولات جامعه در این حوزه عقب هستیم.

وی خاطرنشان کرد: نوسازی بافت‌های فرسوده با این سه چالش مواجه است که تأمین منابع مالی مورد نیاز یکی از آن‌هاست، زیرا مردم ساکن در بافت‌های ناکارآمد، پول کافی برای سپرده‌گذاری جهت دریافت تسهیلات بانکی را ندارند.

تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه «چالش دوم نیز به موضوعات اجتماعی و عدم همراهی مردم با این طرح بر می‌گردد»، یادآور شد: برای مثال خرید املاک در بافت فرسوده منطقه آبکوه مشهد از متری 750 هزار تومان آغاز شد، اما هم‌اکنون مالکان به متری سه میلیون تومان نیز زمین‌های خود را واگذار نمی‌کنند.

وی افزود: هم‌چنین یکی دیگر از چالش‌های پیش رو برای نوسازی بافت‌های فرسوده، بروکراسی موجود در دستگاه‌های تأمین‌کننده منابع مالی مورد نیاز است که لازم است این بروکراسی کاهش پیدا کند.

...