روحانی: سانسور به اندیشمندان، فرهیختگان و ناشران بزرگ واگذار شود

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در آیین اختتامیه سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال و بیست و پنجمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران گفت: زمان، موقعیت، انقلاب،تاریخ، دوستان، دشمنان، منطقه و جهان همه شرایط باید در نظر بگیریم و اهداف و آرمان های بلند را مدنظر قرار دهیم و بر آن مبنا ببینیم بهترین نیاز چیست که بنویسیم تا منتقل شود.

وی با طرح این سوال که چرا بعضی از کتاب ها جاودانه و برخی در چاپ اول دچار مشکل می شود، تصریح کرد: کتاب حافظ، سعدی و مولانا هر چه می خوانیم کهنه نمی شود، این چه اندیشه ای است که قرن ها نورافشانی می کند و جاده را نشان می دهد و گاهی یک شعر حافظ از سوی 10 نفر، 10 روش برداشت می کنند و این به معنای آن است که یک اندیشه دقیق و بلند است.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود البته بیشتر اندیشه این افراد از اسلام، قرآن، حدیث و کلام پیامبر (ص) و معصومین (ع) گرفته شده است.

روحانی با طرح این سوال که می گویید چرا کتاب نمی خرند و نمی خوانند، گفت: بخشی تقصیر ما است، باید به گونه ای بنویسیم که مردم تشنه آن هستند و هر چیزی فصلی دارد و باید بر اساس نیاز جامعه مطالب نوشته شود.
...
رییس جمهوری تاکید کرد: دولت باید تسهیل گر و کمک کننده مولفان و نویسندگان باشد. گاهی کتابی نوشته می شود و در جای دیگر برای ممیزی می آید که معلوم نیست چه کسانی در ممیزی هستند.

روحانی اظهارداشت: اگر از من بپرسید می گویم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممیزی را به انجمن های اندیشمندان، فرهیختگان و ناشران بزرگ واگذار کند که امور را دقیق تر انجام دهند.

وی تصریح کرد: امور را به اهلش واگذار کنیم و هر چیزی را که به اهلش واگذار کنیم، موفق تر خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: زمانی می خواهیم یک نفر را نامزد مجلس یا ریاست جمهوری کنیم، فرد را وزارت کشور، کمیته، نظارت و اجراییات یا به مقامات بالاتر می بریم که باید از این فیلترها عبور کند.

رییس جمهوری با طرح این سوال که دنیا چه کار می کند، گفت: دنیا همین فیلترها را دارد با این تفاوت که دو حزب بزرگ هستند که برای حیثیت و دوام خود تمام فیلتر را درون حزب خود می گذارند و در نهایت یکی را انتخاب و معرفی می کنند.

روحانی افزود: هر دو فیلتر است و فرقی ندارد، یکی طبیعی در اختیار جمعی در حزب و فکر جمعی است و دیگری در یک اتاق تصمیم می گیرند و فرق آن در اتاق و سالن می باشد.

وی اضافه کرد به نظر من در سالن بهتر تصمیم گرفته می شود تا در اتاق و ما باید بهترین راه را برگزینیم و برای همه امور از جمله کتاب، فیلم و تئاتر و مابقی بخش های فرهنگی هم اینطور باشد.
...
روحانی از وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی خواست تا از دولت بخواهد به مولفین و ناشران کمک کند چرا که این کمک را وظیفه دولت می دانیم و باید کار کنیم، جامعه علاقه مند به خواندن کتاب شود.

وی تصرح کرد: این وزارتخانه کشف کند که چرا کتاب کمتر خوانده می شود و باید راه درمان را نشان دهیم، باید دولت، صدا و سیما، رسانه ها و جامعه بیان کنند.

...