تجمع کارگران کارخانه ایران قوطی در اعتراض عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ومطالبات دیگر مقابل استانداری قزوین برای چندمین بار

سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۹ ژانویه ۲۰۱۸

روز سه شنبه 19 دی، برای چندمین بار،کارگران کارخانه ایران قوطی در اعتراض عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ومطالبات دیگردست به تجمع مقابل استانداری قزوین زدند.
به گزارش شاخص، یکی از کارگران کارخانه ایران قوطی به عنوان نماینده دیگر کارگران ، اظهار کرد: از فروردین ماه سال جاری حقوق و بیمه کارگران پرداخت نشده است که همین موضوع موجب شد تا ما چندین بار تجمع کنیم.
وی با بیان اینکه ۴ سال است عیدی و سنواتمان پرداخت نشده، افزود: از زمانی که مقابل استانداری برای بیان مشکلاتمان تجمع کردیم، صاحب شرکت نیز ۹۰ نفر از کارگران را اخراج کرد و مدعی شد که این تجمعات باعث شده تا مشتری‌هایش را از دست بدهد اما این درحالی است که هم اکنون شرکت با تعدادی از نیروها تولید دارد.
این کارگر معترض در ادامه بیان کرد: شرکت اکنون با ۲۵ کارگر و تعدادی کادر اداری کار تولید را انجام می‌دهد و حقوقشان به صورت روزمزدی محاسبه میشود.
وی افزود: برای حل مشکل به استانداری، فرمانداری و دادسرا نیز مراجعه کردیم اما متاسفانه جوابی جز اینکه پیگیری می‌کنند؛ پاسخ کارگشای دیگری نشنیده‌ایم.
این کارگر تصریح کرد: کل کارگرانی که اخراج شده اند حدود ۴۰ میلیارد از شرکت طلب دارند که بعد از شکایت برای توقیف اموال رفتند اما متاسفانه تمام اموال شرکت در رهن بانک بود.
وی عنوان کرد: مالک شرکت علاوه بر “ایران قوطی” نیز صاحب شرکت “مهرآذر” هم بود که این ۲ شرکت تعاملا باهم تولید داشتند اما متاسفانه مهرماه امسال شرکت مهرآذر را تعطیل و تمام دستگاه‌های آن را به فروش رساند.
این کارگر معترض اضافه کرد: سال گذشته صاحب شرکت از طریق سامانه بهین یاب تسهیلاتی جهت ساماندهی به اوضاع شرکت دریافت کرد که متاسفانه ریالی صرف شرکت نشد این درحالی است که ما متوجه شدیم که در خارج از شرکت برای یک شرکت خارجی سرمایه‌گذاری کرده است.
وی تصریح کرد: ما گله مندیم از مسوولینی که تسهیلات بلند مدت را جهت اشتغالزایی کارگران به کارفرما می‌دهند بدون اینکه پیگیری کنند تسهیلات صرف چه کاری می‌شود؟! در حالی که مردم عادی برای گرفتن تسهیلات باید هفت خان رستم را بگذرانند.
این کارگر افزود: امسال هم برای رفع مشکلات شرکت بنا شده مالک شرکت تسهیلات دریافت کند؛ زمانی که به مسوول پرداخت وام در استانداری مراجعه کردیم تا باتوجه به شکایت کارگران این مبلغ به حساب آن‌ها ریخته شود در جواب گفتند؛ ما در برابر کارگران مسوولیتی نداریم و وام را فقط به حساب کارفرما واریز می‌کنیم.
وی تصریح کرد: در زمان قدیم مردم برای حل مشکلات به سراغ کدخدا می‌رفتند تا مشکلاتشان رفع شود و اکنون نیز ما از استاندار تقاضا داریم که فقط از حق و حقوقمان دفاع کند؛ این در حالی است که با سه بار تجمع، ما هنوز موفق به دیدار با ایشان نشدیم و مطمئنیم که حتی نامه اعتراضمان به دستشان نرسیده است.
این کارگر با بیان اینکه بیمه کارگران از اردیبهشت ماه سال جاری پرداخت نشده گفت: اکنون اداره بیمه از ادامه روند پرونده ممانعت می‌کند و حرفشان این است تا تکلیف معوقه بیمه مشخص نشود از پرداخت بیمه بیکاری معذوریم.
وی ابراز کرد: توقع زیادی نیست که ما برای حق و حقوقمان اعتراض کنیم؛ هیچ کس تاکنون پیگیر حقوق ما نیست و سرگردان هستیم که چگونه بتوانیم حقمان را بگیریم.