کاپیتان تیم ملی فوتبال خواستار پایان دادن به محرومیت خود و لغو ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه ها شد

(تیتر از جنگ خبر)
مسعود شجاعی، بازیکن ایرانی که در لیگ یونان فعالیت می‌کند گفت‌وگویی را با ال پاییس، رسانه ‌اسپانیایی انجام داده و خواستار حضور در ترکیب تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ شد.

مسعود شجاعی ۳۳ ساله بعد از پنج ماه سکوت در نهایت از فدراسیون فوتبال و کارلوس کی‌روش خواست تا او را به تیم‌ ‌ملی دعوت کنند. او زمانی که در عضویت پانیونیوس بود با تیم مکابی اسرائیل در لیگ اروپا بازی کرد و دولت ایران او را از حضور در تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران محروم کرد.

شجاعی در ادامه‌ درباره بازی با نماینده اسرائیل، ‌اضافه کرد: من از سرمربی تیم خواستم تا در این بازی به میدان نروم و به او گفتم که یک قانون وجود دارد که به من اجازه نمی‌دهد برابر تیم‌های اسرائیلی بازی کنم، ولی آنها این اجازه به من ندادند و تنها عنوان کردند که در تلاویو بازی نکنم و مشکلی برای بازی در آتن ندارم.

وی اضافه کرد: ما در بازی رفت با دو گل شکست خوردیم و در بازی برگشت مربی هم به من و هم به احسان حاج صفی بازی داد. وقتی به سران باشگاه گفتیم که در یونان هم نمی‌توانیم بازی کنیم، آنها گفتند که این تیم ایران نیست و ما به همین خاطر مجبور شدیم به میدان برویم. اگر ما به دلایل سیاسی بازی نمی‌کردیم یوفا ممکن بود باشگاه را تا پنج میلیون یورو هم جریمه کند. آنها به ما گفتند که برای چنین بازی‌هایی شما را جذب کرده‌ایم.

شجاعی در ادامه‌ صحبت‌های خود، بیان‌ کرد: در 38 سال گذشته هیچ ورزشکار ایرانی برابر ورزشکاران اسرائیلی بازی نکرده بود، من و حاج صفی اولین افرادی بودیم که این کار را انجام دادیم، ولی حاج صفی به تیم‌ ‌ملی برگشت و من برنگشتم.

بعد از این اتفاق محمدرضا داورزنی، معاون ورزش حرفه‌ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان به انتقاد از این حرکت پرداخت و در این رابطه عنوان کرد که شجاعی و حاج صفی دیگر به تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران دعوت نخواهند شد، چون آنها خط قرمزها را عبور کرده‌اند. احسان حاج صفی عذرخواهی کرد و در اینستاگرام خود از این کار خود پوزش خواست. کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران هم به شجاعی توصیه کرد که در اینستاگرام عذرخواهی کند، ولی شجاعی آن را نپذیرفت و این کار را منطقی ندانست.

شجاعی ادامه‌ داد: این یک سوء تفاهم بود، من یک قرارداد حرفه‌ای با پانیونیوس داشتم و در حال‌ حاضر نیز با آتن قرارداد دارم. خارج از کشور آن هم به مدت 12 یا 13 سال است که بازی می‌کنم. من مسعود هستم و هیچ وقت به دنبال نمایش نبودم. الان هم می‌گویم که افتخار بزرگی است که بار دیگر پیراهن تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران را بر تن کنم.

کاپیتان سابق تیم‌ ‌ملی ایران در ادامه‌ صحبت‌های خود، ‌اضافه کرد: ما به جام جهانی 2018 روسیه صعود کردیم. روز بعد رییس جمهور ایران، حسن روحانی ما را دعوت کرد و او از من خواست به عنوان کاپیتان تیم چه نظری برای بهبود وضعیت فوتبال دارم، من به او گفتم آقای رییس جمهور! من چندین سال در تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران حضور داشتم و خیلی متاسف هستم که مادر من نتوانسته هیچ وقت من را در ورزشگاه های ایران ببیند.

او در ادامه‌ بیان‌ کرد: هفت ماه پیش قانونی در عربستان سعودی تصویب شد که بانوان اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را می‌داد. در حال‌ حاضر ما تنها کشوری هستیم که در آن زنان به ورزشگاه‌ها راه داده نمی‌شوند. وقتی در برابر سوریه که یک کشور اسلامی بازی کردیم، زنان سوری توانستند به ورزشگاه بروند، ولی زنان ایرانی به ورزشگاه نرفتند. من از رییس جمهور خواستم تا کاری را انجام دهد تا اوضاع بهبود پیدا کند. رییس جمهور هم به ما گفت که باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

به نظر می‌رسد عدم دعوت مسعود شجاعی به تیم‌ ‌ملی فوتبال ایران در حیطه وظایف کارلوس کی‌روش نبوده است و مقامات بالا دست این اجازه را از شجاعی سلب کرده‌اند که به تیم‌ ‌ملی فوتبال دعوت شود.