پرستو فروهر به اتهام "تبلیغ علیه نظام" محاکمه می‌شود

دویچه وله
آدینه ۱۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰ نوامبر ۲۰۱۷


محاکمه پرستو فروهر سه روز پس از برگزاری بزرگداشت سالگرد قتل پروانه و داریوش فروهر برگزار می‌شود. اتهام او "تبلیغ علیه نظام" و "توهین به مقدسات" اعلام شده است. پرستو فروهر خواستار دادخواهی جنایت‌های سیاسی است.


پرستو فروهر با انتشار گزارش کوتاهی الزام دادخواهی جنایات سیاسی آذرماه سال ۱۳۷۷ را به کنشگران مدنی و مدافعان حقوق بشر یادآور شده است. او گرامی‌داشت یاد جان‌باختگان قتل‌های زنجیره‌ای را فرصتی برای پیگیری دادخواهی این جنایات می‌داند.
در گزارش پرستو فروهر، ضمن اشاره به قتل مادر و پدرش، پروانه و داریوش فروهر، از محمد مختاری، محمدجعفر پوینده، مجید شریف، پیروز دوانی، حمید حاجی‌زاده و فرزند خردسال او، کارون نیز سخن رفته است.
پرستو فروهر نوشته است: «به‌زودی عازم تهران هستم تا یکم آذرماه در سالگرد قتل پدر و مادرم، یاد آن دو را در خانه و قتلگاه‌شان گرامی بدارم و بر حق بزرگداشت و دادخواهی قربانیان سرکوب سیاسی پافشاری کنم.»
محاکمه پرستو فروهر
فروهر در ادامه به محاکمه خود اشاره می‌کند. محاکمه‌ای که قرار است سه روز پس از گرامی‌داشت خاطره پروانه و داریوش فروهر علیه او برگزار شود. اتهامات پرستو فروهر "تبلیغ علیه نظام" و "توهین به مقدسات" اعلام شده است. این محاکمه قرار است در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شود.
به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید
پرستو فروهر در واکنش به این محاکمه می‌گوید: «برایم واضح است که این پرونده‌سازی تاوانی است که برای پافشاری بر یادآوری و دادخواهی به من تحمیل می‌شود و نمونه‌ای است از موارد مشابه افزایش فشار بر مادران و خواهران و بستگان جانباختگان جنایت‌های سیاسی که دادخواه و یادآور سرگذشت عزیزانشان بوده‌اند.»
بیشتر بخوانید: پرستو فروهر و راه دشوار تلاش علیه فراموشی
فروهر از مسئولان حکومتی می‌پرسد که آیا «در برابر دادخواهی ما هیچ پاسخی جز مغلطه و تهدید و سرکوب می‌شناسند؟» پرستو فروهر دادخواهی را مسئولیتی جمعی و مدنی می‌داند و از این‌رو از همه کنشگران مدنی و مدافعان حقوق بشر می‌خواهد با او در امر دادخواهی همراه شوند.