مرگ تدریجی یک رویا/ نامهربانی با نماد پایتخت طبیعت و سهل انگاری مسئولان

قصه ادامه دار خشک شدن رودخانه ها در پایتخت طبیعت ایران
مرگ تدریجی یک رویا/ نامهربانی با نماد پایتخت طبیعت و سهل انگاری مسئولان
دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ - ۴ سپتامبر ۲۰۱۷

بی آبی های چند سال اخیر ، خشک شدن سفره های زیر زمینی، برداشت بی رویه از بستر رودخانه در بالاست برای باغات زمین های کشاورزی و هزاران مشکل دیگر، علتی بر نابودی این اکوسیستم زیبا در پایتخت طبیعت ایران شده و روزگاری بغرنج را برای این نماد در انتظار دارد.

به گزارش بویرخبر،شهر یاسوج در میان دو رودخانه پر آب در دامنه های دنا و با بارش متوسط سالانه بیش از 830 میلیمتر یکی از پر آب ترین نقاط کشور است، اما با همه این مواهب طبیعی رودخانه خروشان بشار از یک طرف و رودخانه گوارا و زلال مهریان از طرف دیگر امروز به دلیل نامهربانی بشر امروز در خط نابودی و خشک شدن هستند.
در آخرین روزهای بهار سال 96که عروس زاگرس بالهای سفید پوش خودش را به رنگ سیاه ملبس کرده و شراره های زلال آب در دامنه های آن رو به فزونی برده ؛ رودخانه زیبای و دل انگی مهریان که روزگاری مأمن گاه مسافران پایتخت طبیعت بوده به دلیل برداشت های ربی رویه و غیر اصولی آب از سرچشمه تا بستر رودخانه در حال خشکی است.

شهر یاسوج مرکز کهگیلویه وبویراحمد که به نام پر آب ترین شهرهای کشور از آن یاد می شود در ارتفاع بیش از ۱۸۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد و با میانگین بلند مدت بارش ۸۳۰ میلیمتر، چندین رودخانه کوچک و بزرگ و چشمه پرآب را در اطراف آن جاری است.
 یکی دیگر از مهمترین رودخانه های جاری در پایتخت طبیعت ایران بعد از رود خانه بشار بوده که به عنوان پر آب ترین رود دشت یاسوج لقب گرفته،رودخانه مهریان است که از سر رشته کوههای زاگرس جنوبی و پهنه های تنگ کبوتری و کوههای کاکان سرچشمه گرفته و در مسیر خود با پیوستن به رودخانه های دیگر، رود بزرگ کارون را می آفریند و دشتهای جنوب را آبیاری می کند.
مرگ تدریجی یک رویا
 از طرفی دیگر رودخانه مهریان امروز به عنوان یک قلب تپنده تنگه زیبای مهریان را به گلشنی زیبا مزین کرده که همین زیبایی وصف ناپذیر باعث احداث باغها و تالارهای بعضاً غیر اصولی در این قسمت شده که خودش به نوعی به خشک شدن این رودخانه ربط دارد.

اما با تمام این همه اوصاف این رودخانه زیبا و با صفا در حال نابودی است و ناملایمات برخی از شهروندان و مسئولان نسبت به این اکوسیستم گردشگری راهی بجزء نابودی برای آن نگذاشته است.
بی آبی های چند سال اخیر ، خشک شدن سفره های زیر زمینی، برداشت بی رویه از بستر رودخانه در بالاست برای باغات زمین های کشاورزی و هزاران مشکل دیگر، علتی بر نابودی این اکوسیستم زیبا در پایتخت طبیعت ایران شده و روزگاری بغرنج را برای این نماد در انتظار دارد.
بی مهری به قلب تپنده عروس زاگرس
از طرفی دیگر تعرض برخی سود جویان به حریم این رودخانه و احداث زمین های کشاورزی و حتی باغات تفریحی باعث شده که این نماد روز به روز در حال نابود شدن باشد.
یکی از نکات مهم به خطر افتاد اکوسیستم طبیعی رودخانه بشار که باعث دلخوری شهروندان و حتی مسافران نسبت به این موضوع شده بی توجهی مسئولان به این رودخانه زیبا بوده که مرگ این رودخانه را نزدیک کرده است.

حتی برخی بر این باورند که شاید در اینده نزدیک مهریان همانند بشار وضعیتی مانند زاینده رود اصفهان را برای خود ببیند و این رودخانه زیبا و دلنشین دیگر مانند گذشته زیبایی خروشان خود را نداشته باشدو برای همیشه بی اب و خشک شود موضوعی که امروز با خشک شدن تدریجی این رودخانه منطقه تفریحی توریستی مهریان نمایان است و مسافرانی که از این منطقه می گذرند بجای زیبای آب سنگ ها سفید و ردپای خشک شده این رودخانه را مشاهده می کنند.
 رودخانه زیبای مهریان که تا چند سال گذشته شراره های آتیشین و زیبای آن خبر از سیل های خطرناک را می داد امروز  پا به پیری گذاشته و کم کم یک مرگ تدریجی را برای خود زمزمه می کند.
تیشه سودجویان به ساق هاس خسته رودخانه مهریان
امروز به غیر از نادیده گرفتن وضعیت بغرنج این رودخانه زیبا، تنش آبی آن در هم در تابستان به دلیل برداشت بی رویه آب از بستر رودخانه و ازدیاد بیش از حد مهاجرت به شهر یاسوج بخصوص در حاشیه های آن همانند مهریان تا گوشه مشکلی مزید به علت شده که این رودخانه که به زلال ترین و شیرین آب رودخانه های ایران را به خود اختصاص داده بیشتر از گذشته در منجلاب فرو رود و برداشت بی رویه آب از آن آخرین ثانیه های عمر این رودخانه را رقم بزند.

 شاید یکی از مهمترین عوامل کمبود آب های زیرزمینی، خشک شدن چشمه های فصلی و رودخانه های دائمی باشد، اما استفاده بی رویه از آب های زیرزمینی و حفر چاه های متعدد برای مصارف کشاورزی و صنعتی که در حاشیه های  این رودخانه بشار واقع هستند خود نشانی بر خشکی آن است.