وقوع "سیل بی‌سابقه" در بلوچستان

تسنیم
بارندگی و باد شدید از عصر پنجشنبه تا جمعه‌شب شهرستان‌های منطقه بلوچستان واقع در جنوب را فرا گرفت که در شهرستان ایرانشهر با خسارات زیادی همراه بود، اما مسئولان از مدیریت مناسب این بحران با توجه به آمادگی قبلی جهت مواجهه با آن خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرستان‌های جنوب استان سیستان و بلوچستان، رعد و برق، رگبار باران و باد شدید لحظه‌ای از عصر روز پنجشنبه هفته گذشته نواحی جنوبی و ارتفاعات مرکزی استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفت و این شرایط جوی خساراتی در منطقه در پی داشت.

با وجود اینکه هواشناسی نسبت به این شرایط جوی اخطاریه صادر کرده بود و دستگاه‌های مختلف در منطقه بلوچستان در آماده‌باش بودند، اما بارندگی‌های معروف منطقه خسارات زیادی در پی داشت؛ بارندگی‌هایی که هرچند کوتاه‌مدت رخ می‌دهند، اما شدت آنها آن‌قدر زیاد است که می‌تواند در کمتر از ساعتی سبب آب‌گرفتگی معابر، جاری شدن سیل و طغیان رودخانه‌ها شوند.

فرماندار ایرانشهر در پی بارندگی عصر پنجشنبه در گفت‌وگو با تسنیم اعلام کرده بود که این بارندگی که در حدود 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده، 1000 خانه مردم شهرستان را بین 40 تا 90 درصد تخریب کرده و سبب آبگرفتگی 40 درصد منازل مرکز شهر و بخش مرکزی ایرانشهر شده است.

نبی‌بخش داوودی همچنین گفته بود: بارندگی ایرانشهر که با رعد و برق شدید همراه بود، حدود یک ساعت استمرار داشت که موجب شد 50 تیر برق بشکند که در پی آن 25 روستای سطح شهرستان با مشکل قطعی برق مواجه شدند و همچنین این شرایط منجر به قطع شدن آب 50 روستا شد که البته علت اصلی این حادثه قطعی برق بوده است.

رضا اربابی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان ... گفت: آب شرب برخی روستاهای منطقه نیز به‌دلیل قطع شدن پمپ‌های برق قطع شده که جهت رفع موقتی نیاز مردم آن تعدادی تانکر آبرسانی به منطقه ارسال شده است.

وی افزود: با قطع آب شهر "بمپور" از توابع شهرستان ایرانشهر به‌دلیل شکستگی لوله اصلی به‌طول 100 متر، بلافاصله تیم‌هایی از آب فاضلاب شهری و روستایی از شهرستان و شهرهای همجوار به منطقه اعزام شدند و آب این شهر به‌وسیله تانکر تأمین شد.

اربابی گفت: شهرستان‌های ایرانشهر، مهرستان، نیکشهر، سرباز، قصرقند و خاش واقع در منطقه بلوچستان از سامانه بارشی که از پنجشنبه وارد استان شد متأثر شدند.

...