اعتراض پاتولوژیست‌های مشهدی+ پاسخ دانشگاه علوم پزشکی

اعتراض پاتولوژیست‌های مشهدی+ پاسخ دانشگاه علوم پزشکی
دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۷

جمعی از دانشجویان پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دراعتراض به تصویب قانون ورود PH.D های تک رشته‌ای آزمایشگاهی به عرصه درمان، در وزارت بهداشت تجمع کردند.
فریبا. ق. یکی از دانشجویان پاتولوژی علوم پزشکی مشهد گفت: ما دانشجویان پاتولوژی تمام اعتراضات خود را به صورت قانونی انجام داده‌ایم، اما متاسفانه نه‌تنها پاسخی از وزارت بهداشت دریافت نکرده‌ایم بلکه ما را از امتحانات دانشگاهمان محروم کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، ماجرای اعتراض پاتولوژیست‌ها در کشور از جایی آغاز شد که وزارت بهداشت در اردیبهشت ماه سال جاری قانونی را مبنی بر اینکه PH.D های تک رشته‌ای آزمایشگاهی هستند، می‌توانند، با گذراندن دوره تکمیلی، حق فنی آزمایشگاه گرفته و آزمایشگاه تاسیس کنند را تصویب کرد. وزارت بهداشت علت تصویب این قانون را کمبود کارشناسان پاتولوژیست در کشور اعلام کرده است.
استدلال پاتولوژیست‌ها برای اعتراض این است که آنها در ابتدا دوره پزشکی عمومی را گذرانده و بعد دوره‌های تخصصی آسیب شناسی را می‌بینند. لذا پس از دوره تخصصی اجازه تاسیس و کار در آزمایشگاه را دارند. البته طبق قوانین مصوب قبلی، فقط پاتولوژیست این اجازه را ندارند، بلکه PH.D های آزمایشگاه که پزشک نیستند نیز هم اکنون اجازه تاسیس آزمایشگاه را دارند. بدین معنی که هم اکنون هم با تشکیل تیمی ۳ نفره از رشته‌های مختلف علوم آزمایشگاهی، به آنها مجوز تاسیس آزمایشگاه داده می‌شود. اجرای آیین نامه اجرایی به رشته های علوم آزمایشگاهی این اجازه را می دهد که با گذراندن دوره‌های تکمیلی، مانند پاتولوژیست‌ها به صورت تک نفره بتوانند آزمایشگاه تاسیس کنند.
اما این درحالی‌که است که دانشجویان و اساتید پاتولوژیست معتقدند که هیچ کمبود کارشناسی در این رشته وجود ندارد و از آن گذشته تصویب چنین قانونی و ورود غیرمتخصصان به علم پاتولوژی می‌تواند تبعات خطرناکی را برای سلامت بیماران رقم بزند. به دنبال تصویب این قانون دانشجویان پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز تجمع اعتراضی به‌صورت همزمان با سراسر کشور برگزار کردند.
مریم. ح، یکی از دانشجویان پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ایسنا گفت: قانون ورود دانشجویان PH.D های تک رشته‌ای آزمایشگاهی نظیر انگل‌شناسی، ویروس‌شناسی و ... به عرصه درمان از اردیبهشت‌ماه امسال در وزارت بهداشت تصویب شد و سپس ثبت‌نام برای برگزاری آزمون دانشجویان این رشته‌ها آغاز شد. اکنون وزارت بهداشت قصد دارد یک دوره تکمیلی 18 ماهه برای آموزش علم پاتولوژیست‌ برای دانشجویان این رشته‌ها برگزار کند تا آنان بتوانند به‌تنهایی تمام آزمایش‌ها را مهر بزنند که این امر غیرممکن است، زیرا آن‌ها پزشک نیستند و هیچ شناختی از بیمار و شرح‌حال وی ندارند و تنها با چند دستگاه آشنا هستند. در واقع می توان گفت این طرح، میانبری برای ورود این رشته‌ها به پاتولوژی خواهد بود، درحالی‌که تخصص یک پاتولوژیست بسیار بیشتر از آن‌ها است.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت دلیل خود برای اجرای این قانون را کمبود کارشناس پاتولوژیست در کشور اعلام کرده است، درصورتی‌که این ادعا را قبول نداریم، زیرا نه‌تنها که هیچ کمبودی نداریم، بلکه در شهرهای بزرگ اورولیت و پاتولوژیست اضافه هم داریم و هر ساله 100 نفر به فارغ‌التحصیلان این رشته در کشور اضافه می‌شوند.
این دانشجوی پاتولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: این قانون در شورای آموزشی و کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تایید نشده و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس خواستار توقف و بازبینی مجدد این طرح شده، اما پاسخی دریافت نکرده است. همچنین اساتید پاتولوژی از سراسر کشور به‌منظور اعتراض به این قانون بیانیه‌ای صادر و اعلام کردند که برای آزمونی که وزارت بهداشت برای ورود دکترای غیربالینی تک‌رشته‌ای به عرصه درمان در نظر گرفته است، سوال طرح نمی‌کنند و این آزمون را تحریم خواهند کرد و خواستار استعفا خود شده‌اند. دانشجویان پاتولوژیست‌ نیز طی این مدت پیگیری‌هایی را به‌صورت قانونی برای جلوگیری از اجرای این طرح از وزارت بهداشت داشته‌اند اما هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌اند.
تشکیل پرونده انضباطی و محرومیت از امتحانات برای دانشجویان معترض
در ادامه فریبا. ق. یکی از دانشجویان پاتولوژی علوم پزشکی مشهد گفت: ما دانشجویان پاتولوژی تمام اعتراضات خود را به صورت قانونی انجام داده‌ایم، اما متاسفانه نه‌تنها پاسخی از وزارت بهداشت دریافت نکرده‌ایم بلکه ما را از امتحانات دانشگاهمان محروم کرده‌اند. درصورتی‌که ما هیچ کار غیرقانونی نکرده‌ایم و تمام این مدت هیچ مشکلی درروند درمان و پذیرش بیماران ایجاد نشده است. دانشگاه‌ علوم پزشکی مشهد ما را از امتحانات محروم نکرده، بلکه این دستور از وزارت بهداشت صادرشده و برای ما پرونده در کمیته انضباطی تشکیل شده است.
کیمیا. س. یکی دیگر از دانشجویان معترض گفت: زمانی که دانشجویان پاتولوژی با تخصص کامل در آزمایشگاه هستند، هیچ نیازی نیست رشته‌هایی که به‌اندازه ما تخصص ندارند، جای ما را بگیرند و از همه مهم‌تر ضعف در تخصص علوم آزمایشگاهی تهدیدی جدی برای سلامت بیماران خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه این قانون در هیچ کجای جهان اجرا نمی‌شود و به‌طور قانونی دکترای غیربالینی تک‌رشته‌ای حق ویزیت بیماران را ندارند، ادامه داد: عده‌ای گمان‌می‌کنند که علوم آزمایشگاهی تنها به معنای آزمایش خون است، درحالی‌که شامل کشت سلول، بیوشیمی، سیتوژنتیک و سایر موضوعات پیچیده می‌شود، بنابراین با برگزاری یک دوره 18 ماهه نمی‌توان تمام این علوم پاتولوژِی را به آن‌ها آموزش داد.
این دانشجوی پاتولوژِی عنوان کرد: ما دانشجویان پاتولوژی با رشته‌های برتر وارد دانشگاه شدیم و هفت سال به‌صورت تخصصی در این رشته آموزش‌دیده‌ایم و با بیماران از نزدیک برخورد کردیم تا توانسته‌ایم به این تخصص دست ‌یابیم؛ اما اکنون با تصویب این قانون وزارت بهداشت قصد دارد برای دانشجویان دکتری تک‌رشته‌ای نظیر انگل‌شناسی، ویروس‌شناسی و ... که با رتبه‌های بسیار بالا وارد دانشگاه شدند، میانبر بزند و آن‌ها را وارد عرضه درمان کند که این موضوع اصلا عادلانه نیست.
سارا. م. دانشجوی پاتولوژی علوم پزشکی مشهد نیز در ادامه تاکید کرد: انجمن‌های سایر رشته‌های پزشکی نیز مخالف اجرای این طرح هستند، زیرا معتقدند اگر به دکترای غیربالینی تک‌رشته‌ای مجوز کارشناس آزمایشگاه داده شود، دیگر نمی‌توان به تشخیص بیماری‌ها در آزمایشگاه‌ها استناد کرد و نگران سلامتی بیماران هستند.
وی افزود: رشته پاتولوژِی مادر تمام علوم پزشکی است و اگر رشته پاتولوژی نباشد، پزشکان نمی‌توانند بیماران را درمان کنند؛ اما با اجرای این قانون و ورود غیرمتخصصان به این حوزه، احتمال خطا در آزمایشات پزشکی بالا می‌رود و حال تصور کنید اگر مادر طب بیمار شود چه بلایی بر سر سایر علوم پزشکی خواهد آمد.