تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ایستک مقابل اداره‌ کل تعزیرات حکومتی استان کردستان

یکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸ ژوئن ۲۰۱۷


روزگذشته(27خرداد)، کارگران ایستک سنندج دراعتراض به حکم اداره‌کل تعزیرات حکومتی استان کردستان مبنی بر توقیف ناوگان حمل و نقل کارخانه درمقابل این اداره تجمع کردند.
به گزارش فارس، شرکت تولید نوشیدنی های خورشید زریوار ( ایستک) یکی از واحدهای تولیدی در استان کردستان است که در چند سال گذشته با مشکلات بسیاری مواجه بوده است و باوجوداین مشکلات تاکنون توانسته خط تولید خود را حفظ کند.
یکی از کارگران به عنوان نماینده کارگران گفت: به دنبال متوقف شدن خودروهای عامل پخش محصولات تولیدی ایستک در سراسر کشور هزینه های تولید بالا رفته و به احتمال زیاد این امر، این کارخانه را به تعطیلی خواهد کشاند.
وی ادامه می دهد: با پیگیری هایی که انجام دادیم متوجه شدیم این حکم از سوی اداره کل تعزیرات حکومتی در استان کردستان اجرایی شده که در قبال جریمه ای این حکم صادر شده است و این در حالی است که مبلغ 500میلیونی است و سند دیگری هم در به عنوان وثیقه در گرو قرار دارد هنوز هم حکم تائید نهایی نشده است.
وی با ابراز نگرانی از اجرای این حکم عنوان می کند: همه خودروهای عامل پخش محصولات ایستک که دارای آرم این محصول بوده اند در سراسر کشور متوقف شده اند و این اقدام ضرر و زیان زیادی را به شرکت وارد کرده است زیرا ما ناچار شده ایم که خودروهای شخصی دیگری را جای گزین کنیم.
نماینده کارگران ایستک اضافه می کند: این حکم از روز پنجشنبه هفته گذشته اجرایی شده است و چند ساعت پیش مدیران این شرکت به ما اعلام کردند که به دلیل عدم توزیع محصول و فروش آن ناچار به تعطیلی شرکت هستیم.
وی افزود: این کارخانه در حال حاضر حدود 120 کارگر دارد که هر کدام از آنها دارای خانواده هستند ولی متاسفانه امروز از تمام این کارگران خواسته شده محل کار خود را ترک کنند.
نماینده کارگران کارخانه ایستک سنندج افزود: وثیقه پرونده شکایت گمرک علیه مالک این کارخانه در گرو گمرک است ولی به جای توقیف این سند، خودروهای حامل محصولات این کارخانه را توقیف کرده‌اند
در ادامه یکی دیگر از کارگران ایستک با انتقاد از برخی مشکلات عنوان می کند: کارخانه ایستک در حال حاضر دارای 120نفر نیروی انسانی می باشد و با وجودی که توانسته برای چندین خانواده به صورت مستقیم اشتغالزایی کند اما مشکلاتی را سد راه فعالیت آن قرار می دهند.
این کارگر کارخانه ایستک می افزاید: همه خودروهای عامل پخش محصولات ایستک در سراسر کشور توقیف شده اند به دلیل این که محصولات دارای تاریخ مصرف و فاسد شدنی هستند باید در اسرع وقت توزیع شود زیرا بنا بر خبرهایی که به ما رسیده به دلیل شدت گرما، شیشه های این نوشیدنی شکسته شده اند.
وی افزود: امروز حتی مجبور شده‌ایم که برای توزیع محصولات تولیدشده را با ماشین‌های اجاره‌ای در کشور توزیع کنیم.