گلریزان احمدی‌نژادی/ دریافت بیش از ۱۱۵ میلیون تومان در ۸۰۰ فیش بانکی توسط احمدی‌نژاد-بقایی

ایلنا
احمدی‌نژاد پس از رای دادن به خودش در انتخابات ریاست‌جمهوری، با اعلام شماره حسابی خواستار دریافت کمک‌های مردمی شد! اتفاقی بی‌سابقه در عالم سیاست، و البته مسبوق به سابقه در زندگی سیاسی احمدی‌نژاد و سیاست «احمدی‌نژادی».

روزهای اولیه خردادماه امسال پس از تخلیه ساختمان محافظان احمدی‌نژاد که درپی یک دعوای حقوقی سه‌ساله و با حکم قضایی انجام شد، کانال «دولت بهار» ابتدا مدتی پیام‌های شهروندان را منتشر کرد که می‌گفتند برای تامین هزینه اسکان محافظان احمدی‌نژاد آماده‌اند! ساعاتی پس از انتشار پیام‌ها، این کانال تلگرامی متعلق به رییس‌جمهور سابق همزمان با سایت «دولت بهار» و دیگر رسانه‌های نزدیک به احمدی‌نژاد، اطلاعیه مشترک او و حمید بقایی را منتشر کردند که در آن با اعلام شماره حسابی، از مردم خواسته بودند کمک‌های مالی خود را به این شماره‌حساب دونفره واریز کنند.

مبالغ واریزشده از سوی مردم و همچنین پیام‌های مردمی نیز در نوع خود جالب بود که شاید بتواند سوژه‌ای باشد برای گزارشی دیگر. آن‌جا که یکی ۵۰۰ تومان و دیگری ۸ میلیون تومان به حساب احمدی‌نژاد-بقایی واریز کرده بود و نیز درحالی که شهروندی مدعی شده بود کامیونش را به‌عنوان تمام دارایی‌اش به قیمت ۱۰۰ میلیون برای فروش و کمک به احمدی‌نژاد به مزایده گذاشته، دیگری می‌گفت با آن‌که تنها ۵۰ هزار تومان پرداخت کرده اما قصد دارد هر روز همین مبلغ به حساب اعلام شده پول بریزد! ادعایی که به اشکال مختلف تکرار می‌شد و بر ابهامات ماجرا می‌افزود.

در میان پیام‌ها حتی تقاضای همکاری‌های غیرقانونی هم مطرح می‌شد. آن‌چنان که یکی از کاربران در پیامش مدعی شده بود زمین وسیعی دارد که سال‌هاست به دلیل مشکلات مربوط به مدارک آن بلااستفاده مانده و در ادامه گفته بود اگر دوستان آقای احمدی‌نژاد به او کمک کنند، این زمین را به فروش برساند، حاضر است بخش قابل‌توجهی از مبلغ دریافتی از فروش زمین را به احمدی‌نژادی‌ها بدهد. در این میان پیام‌های خشونت‌آمیز هم کم نبود. آن‌جا که یکی از آرزوی خود مبنی بر «پودر شدن» در راستای آرمان‌ها سخن گفته بود و دیگری درواکنش به استفاده از کلمه «عجیب» در متن خبر یکی از خبرگزاری‌های اصولگرا برای توصیف اقدام احمدی‌نژاد و بقایی در اعلام شماره حساب برای دریافت کمک‌های مردمی، نوشت: «فعلاً که به درخواست خودمان درحال واریز عشق به حساب مالی دفتر خادم ملت هستیم. وای بر روزی که دکتر احمدی‌نژاد جان‌هایمان را طلب کند. ریشه‌تان را قطع خواهیم کرد!»

اما شاید مهمترین مسئله درمورد این وضعیت «احمدی‌نژادی» مجموع مبالغی بود که درپی این اقدام جمع‌آوری شده بود. معمایی که البته امکان پاسخ‌گویی به آن میسر نیست و صرفاً می‌توان به نتیجه محاسبات عددی بر اساس آن‌چه تا این لحظه ازسوی کانال «دولت بهار» اعلام شده، اتکا کرد.

کانال «دولت بهار» طی روزهای گذشته یعنی از تاریخ هشتم تا بیست‌وشش خردادماه امسال، حدود ۸۰۰ فیش بانکی حاوی مبالغی از ۵۰۰ تومان تا چند میلیون تومان منتشر کرده که با محاسبه مبالغ این فیش‌ها مشخص می‌شود، درمجموع بالغ بر ۱۱۵ میلیون تومان به این حساب بانکی مشترک پول واریز شده است! بماند که حالا حدود ۱۰-۱۵ روزی است که این کانال دیگر همچون روزهای نخستِ گلریزانی «احمدی‌نژادی»، رسید بانکی منتشر نمی‌کند و به‌ویژه در روزهای اخیر و در پی حادثه تروریستی در مجلس و حرم امام (ره) روند انتشار این اسناد مالی متوقف شده است. این درحالی است که از دو، سه روز اخیر کانال «دولت بهار» در چند نوبت آگهی و بنر تبلیغاتی شماره‌حساب مشترک احمدی‌نژاد-بقایی را بازنشر کرده و به‌صورت موردی نیز اقدام به انتشار رسیدبانکی کمک‌های مردمی کرده است. تا آن‌جا که تقریباً تعداد فیش‌های بانکی منتشر شده با تعداد بنرهای تبلیغاتی برابری می‌کند!

با این همه سوال اینجاست که آیا احمدی‌نژادی‌ها در تمام این مدت همچنان مشغول واریز کمک‌های مردمی برای احمدی‌نژاد و بقایی بوده‌اند یا بعد از چندروز بریز و بپاش «احمدی‌نژادی» این آخرین حربه احمدی‌نژادی هم به پایان کار خود رسیده و در این صورت، احتمالاً فضای سیاسی کشور می‌تواند برای مدتی به سر و وضع «احمدی‌نژادی» این روزهای خود سروسامان دهد و البته همزمان خود را برای بازگشت اوضاع «احمدی‌نژادی» آماده کند که هر آینه با سر و شکلی نو هویدا شود.

مهرداد قربانی سرابی، حقوق‌دان درباره ابعاد حقوقی اقدام اخیر احمدی‌نژاد و بقایی در اعلام شماره حساب گفت: این‌که کسی به منظور انجام امری شماره حساب اعلام، و وجوهی دریافت کند اما نیت و قصدش کار دیگری باشد، می‌تواند مصداق کلاهبردی باشد. چراکه کلاهبرداری عبارت است از یک سلسله مانور متقلبانه به قصد ربایش مال غیر!