مقام امنیتی مجلس: مصوبه اخیر سنا نقض آشکار برجام است/ سپاه پاسداران خط قرمز ما است

(تیتر از جنگ خبر)
خبرگزاری صداوسیما
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس: مصوبه طرح قانون مبارزه با اقدامات ثبات زدای جمهوری اسلامی ایران مشهور به S722 مجلس سنای آمریکا نقض آشکار برجام و در تعارض با آن است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نقوی حسینی در ارتباط تلفنی با بخش خبری 21 شبکه یک سیما افزود: با توجه به اطلاعاتی که داریم این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا هم تصویب خواهد شد.

وی ادامه داد: این قانون اشکالات و مسائل مهمی دارد نخست اینکه این یک طرح قانونی ساده نیست بلکه قانون مادر برای تحریم هاست زیرا زیرمجموعه این قانون می تواند شامل تحریم های خیلی گسترده ای شود و دست رئیس جمهور آمریکا را باز می گذارد تا با دستورات اجرایی تحریم های بیشتری علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کند.

نقوی حسینی گفت: این مصوبه از سه جهت با برجام در تعارض است نخست اینکه با روح برجام مغایرت دارد به جهت اینکه بنا بر این بود پس از برجام گفتمان میان ایران و گروه 1+5 گفتمان تحریم و تهدید و فشار نباشد اما می بینیم همچنان زبان آمریکایی ها زبان تهدید، تحریم و فشار است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: این مصوبه با مواد 29،28،27،26 برجام در تعارض آشکار است.

وی گفت: از سوی دیگر این مصوبه کاملا با ابلاغیه 8 ماده ای مقام معظم رهبری برای اجرای برجام مغایرت دارد زیرا ایشان به شرطی اجرای برجام را پذیرفتند که آن 8 بند رعایت شود.

نقوی حسینی افزود:مقام معظم رهبری در یکی از آن بندها صراحتاً ذکر فرمودند به شرطی برجام را اجرا می کنیم که دیگر هیچ نوع تحریمی به هیچ بهانه ای علیه جمهوری اسلامی ایرن صورت نگیرد در حالی که این تحریم های گسترده هم نقض برجام است و هم شامل موارد غیر برجامی هم می شود.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ترامپ و تیم او با ژست پاره کردن برجام آمدند اما وقتی با جواب دندان شکن جمهوری اسلامی ایران رو به رو شدند و مقام معظم رهبری فرمودند اگر شما برجام را پاره کنید ما آن را آتش می زنیم از این موضع خود عقب نشینی کردند و به تاکتیک اجرای سختگیرانه برجام و تصویب تحریم های غیر هسته ای روی آوردند.

وی ادامه داد: در اجرای سختگیرانه برجام که بیان سخنگوی کاخ سفید است منظورشان این است که ایران به تعهداتش عمل کند اما آنها مانع انتفاع ملت ایران از اجرای برجام بشوند.

نقوی حسینی افزود: بنای آمریکایی ها این است که زمینه تصویب تحریم های دیگر را در آینده فراهم کنند تا تحریم ها را به بدتر از زمان قبل از برجام برگردانند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رئیس مجلس به کمیسیون امنیت ملی ماموریت داد طرحی برای مقابله با این مصوبه سنای آمریکا تهیه شود گفت: قبلا سه قانون در ارتباط با اقدام متقابل علیه آمریکایی ها در مجلس شورای اسلامی تصویب کردیم که بخشی از آن ها اجرایی شده و نتایج بسیار خوبی داشت مانند صدور احکام 90 میلیارد دلار علیه آمریکایی ها در محاکم دادگستری ها.

وی با اشاره به اینکه برای مقابله با این مصوبه سنای آمریکا پیش نویسی با کمک مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی تهیه شده است، افزود: بنا داریم طرح مادری را تصویب کنیم یعنی با سه مصوبه گذشته تجمیع کنیم و اقداماتی را که باید در آینده در حوزه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی انجام دهیم.

نقوی حسینی گفت: برای مثال وقتی آنها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا سپاه قدس را که از ارکان محافظت از نظام جمهوری اسلامی ایران و خط قرمز ما هستند در لیست گروه های تروریستی قرار می دهند ما چرا ارتش آمریکا را در لیست گروه های تروریستی قرار ندهیم که در واقع داعش بین المللی هستند و در همه جای جهان قتل عام می کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: پیش نویس این طرح در حوزه های مختلف تهیه شده است، پس از تعطیلات مجلس به صورت دو فوریت به صحن علنی مجلس شورای اسلامی خواهد آمد.

نقوی حسینی با بیان اینکه درباره گزارش 6 ماهه درباره برجام با وزارت امور خارجه نشست داشتیم افزود: در تصویب این قانون حتما نظر دولت را خواهیم گرفت و دیدگاه های او را خواهیم شنید.

وی گفت: این مشورت ها انجام شده و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی هم از نظرات دولت استفاده کرده است.