تجمع اعتراضی دانشجویان دکتری دانشگاه فردوسی

چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷

روز چهارشنبه 24 خرداد، جمعی از دانشجویان دکتری دانشگاه فردوسی مشهد امروز 24 خرداد ماه در اعتراض به شرایط صنفی، رفاهی و شغلی خود که به صورت همزمان با سراسر کشور صورت گرفته بود، در مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند و مهم‌ترین مطالبات خود را با شعار‌هایی نظیر "چرا ما همانند دانشجویان وزارت بهداشت شاغل محسوب نمی‌شویم"، "وزارت علوم هیچ حمایتی از ما نمی‌کند"، "اگر به دانشجویان حقوق یا کارانه پرداخت کنند، این تعداد دانشجوی دکترا نمی‌گیرند"، "هزینه مقاله هایمان را هم خودمان پرداخت کرده ایم"، "شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسئله دانشجویان دکترا ورود پیدا کند" و "شغل و آینده حق ماست" از مسئولان خواستار شدند.
به گزارش ایسنا، یکی از دانشجویان دکتری معترض در این تجمع گفت: دانشجویان دکتری در وزارت علوم از مظلوم‌ترین اقشار هستند؛ ما سال‌ها تحصیل و تحقیق کرده‌ایم و برخی از دانشجویان روزانه هفت تا 10 ساعت در دانشگاه مشغول تحقیق هستند و با توجه به میانگین سنی بالای 30 سال و شرایط زندگی مانند تاهل و مخارج ما باید چه کار کنیم؟
وی ادامه می‌دهد: از ما تعهد گرفته شده است که تمام وقت در اختیار دانشگاه باشیم و مشغول به کار نشویم؛ اگر هم بخواهیم باید سراغ شرکت‌های خصوصی برویم که عملا از اطلاعات و مدرک ما سوء استفاده می‌کنند در عین حال وزارت علوم ما را شاغل به حساب نمی‌آورد، در حالی‌که دانشجویان وزارت بهداشت شاغل محسوب می شوند و کارانه یا پژوهانه یا تحت هر عنوان دیگری مبلغی را دریافت می‌کنند، ولی وزارت علوم نه از ما استفاده می‌کند و نه به ما پژوهانه‌ای پرداخت می کند.
یکی دیگر از دانشجویان معترض در خصوص رشد شتاب علمی کشور می‌گوید: این رشد را مقالات و پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های ما رقم می‌زند. مسئولین که به این رشد علمی افتخار می‌کنند چرا برای ما کاری انجام نمی‌دهند؛ در تمام دنیا دانشجویی دکتری شاغل محسوب می شود و حقوق دریافت می‌کند، درحالی‌که حتی وامی که به ما پرداخت می‌شد، با شرایط سخت تری از گذشته پرداخت می‌گردد.
در ادامه این دانشجویان خواستار صحبت با رییس دانشگاه فردوسی شدند و دکتر کافی نیز با حضور در جمع دانشجویان برای دقایقی به اعتراضات آنان پاسخ داد.