تجمع اعتراضی‌ دانشجویان دکتری دانشگاه بوعلی همدان

چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷


روز چهارشنبه 24 خرداد، همزمان بااعتراض دانشجویان دکتری سراسر کشور، دانشجویان دکتری دانشگاه بوعلی هم مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه بوعلی‌سینا تجمع کردند.
در پی تجمع اعتراض‌آمیز دانشجویان دکتری به منظور ایجاد سازوکار لازم برای پرداخت حقوق به دانشجویان این مقطع که همزمان با سراسر کشور برگزار شده بود، معاون دانشجویی دانشگاه بوعلی‌سینا با حضور در جمع دانشجویان به بیان توضیحاتی پرداخت.
به گزارش ایسنا، نماینده دانشجویان معترض مقطع دکتری در دانشگاه بوعلی‌سینا خواستار تصحیح وضعیت دانشجویان دکتری شد.
وی در حاشیه تجمع دانشجویان دکتری در مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه بوعلی‌سینا در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تا سال 91 دانشجویان دکتری به صورت ماهیانه 500 هزار تومان حقوق پژوهانه بلاعوض به جز تابستان دریافت می‌‎کردند.
وی ادامه داد: از سال 91 حقوق پژوهانه قطع و وام ویژه دکتری با شرایط ضامن کارمند رسمی و به صورت 500 تومان برای هر ماه و با بازپرداخت پس از فراغت از تحصیل پرداخت می‌شد.
وی با بیان اینکه این وضعیت تا مهرماه سال گذشته ادامه داشت، افزود: میزان این تسهیلات در مهرماه سال گذشته، 650 هزار تومان برای دانشجویان دکتری و 750 هزار تومان برای دانشجویانی که تحقیقات کاربردی دارند، افزایش پیدا کرد اما با توجه به افزایش میزان وام، یک ضامن کارمند رسمی نیز افزوده شد و تمام دانشجویان حتی دانشجویان ورودی را هم شامل می‌شد.
این دانشجوی دکتری خاطرنشان کرد: در بهار 96 به علت مسائل انتخاباتی اطلاعیه ثبت‌نام برای دریافت این تسهیلات هم منتشر نشد.
وی با بیان اینکه در اوایل خرداد اطلاعیه جدید برای دریافت تسهیلات دانشجویی صادر شد، عنوان کرد: در این اطلاعیه قید شده دانشجویان دکتری برای دریافت وام باید از طریق بانک توسعه تعاون اقدام کنند همچنین شرایط پرداخت این تسهیلات داشتن 2 ضامن، ارائه سفته، یک‌سال تنفس و بازپرداخت ماهیانه 700 هزار تومان بود که به هیچ وجه شأن و شرایط دانشجویان در آن دیده نشده بود.
وی یادآور شد: تمامی دانشجویان به این شرایط اعتراض کردند و خواستار برگشت به شرایط حقوق پژوهانه و حذف هرگونه وامی هستند.
وی با اشاره به اینکه دانشجویان دکتری با حداقل 5000 عضو در گروه تلگرامی کمپین تشکیل داده‌اند، تصریح کرد: وقتی مسئولان اعتراض ما را دیدند، با حذف سفته، اقساط 60 ماهه با دو سال تنفس و دو ضامن شرایط را تغییر دادند اما دانشجویان به هیچ وجه خواستار دریافت این تسهیلات نیستند.
وی یادآور شد: چرا باید شرایط دانشجویان دکتری در وزات علوم به این شیوه باشد در صورتی‌که دانشجویان مجرد وزارت بهداشت ماهیانه یک میلیون و 50 هزار تومان و دانشجویان متأهل یک میلیون و 350 هزار تومان حقوق دریافت می‎‌کنند.
وی با تأکید بر اینکه وضعیت جذب و به‌کارگیری دانشجویان دکتری باید تصحیح شود، یادآور شد: چرا باید یک فرد همزمان در چندین دانشگاه مشغول به تدریس باشد و فضای فعالیت برای دانشجویان دکتری را اشغال کند؟
وی در پایان خاطرنشان کرد: مسئولان دانشگاه بوعلی در زمینه افزایش و یا تغییر شرایط پرداخت حقوق و تسهیلات به دانشجویان دکتری نقشی ندارند اما باید صدای رسای دانشجویان باشند البته بر اساس رایزنی‌های انجام گرفته قول پیگیری داده‌اند.