تجمع اعتراضی کارگران فضای سبز شهرداری اهواز مقابل استانداری خوزستان

چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴ ژوئن ۲۰۱۷

روز چهارشنبه 24 خرداد، جمعی از کارگران فضای سبز شهرداری منطقه 8 اهواز درادامه اعتراضات روزهای گذشته نسبت به عدم پرداخت حقوق،حق بیمه ومطالبات دیگر مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.
کارگر فضای سبزشهرداری منطقه 8اهواز:حق نیست اینگونه با ما رفتار شود و برای مطالبه حقوق خود تهدید به اخراج شویم. در هر تجمعی برای مطالبه حقوق خود لیست از کارگران اخراجی تهیه می‌کنند.
به گزارش ایلنا، یک کارگر فضای سبزشهرداری منطقه 8اهواز گفت: امروز برای چهارمین روز پیاپی به دلیل 3 ماه پرداخت نشدن حقوق برای رسیدگی به مطالبات به درب شهرداری، شورای شهر و استانداری تجمع کردیم اما کسی جوابگوی مطالبات پرداخت نشده کارگران فضای سبز شهرداری منطقه 8 نیست.
وی با بیان اینکه چند سالی است مزایایی از قبیل حق‌اولاد، مسکن، سختی کار و بدی‌آب و هوا پرداخت نشده است، افزود: همه ما نیروهای پیمان‌کار با سابقه 10 الی 8 سال هستیم که در دفعات مکرر پیمان‌کار عوض شده است. همیشه پرداختی حقوق و بیمه با تاخیر بوده که تاخیر در پرداخت بیمه مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است برای مثال یکی از کارگران به دلیل بیماری در بیمارستان بستری شد که در آنجا متوجه بیمه نبودن خود شد حال اینکه به کارگران اعلام کرده بودند بیمه پرداخت شده است یک کارگر ساده با وجود اینکه حقوق و بیمه وی پرداخت نشده چگونه می‌تواند هزینه‌های بالای بیمارستان را پرداخت کند؟
این کارگر فضای سبز گفت: حقوق ما تنها یک میلیون و 200 تومان است که برای پیمان‌کار مبلغ ناچیزی است با توجه به مشکلاتی که هر کدام از ما کارگران در زندگی شخصی داریم با این مبلغ کم زندگی خود را می‌چرخانیم که اصلا به حق نیست اینگونه با ما رفتار شود و برای مطالبه حقوق خود تهدید به اخراج شویم. در هر تجمعی برای مطالبه حقوق خود لیست از کارگران اخراجی تهیه می‌کنند.
وی ادامه داد: زمانی که به شهردار منطقه 8 اعتراض می‌کنیم که چرا حقوق و بیمه کارگران پرداخت نمی‌شود بیان می‌کند که "در شهرداری از نظر ساختاری با کارگران فضای سبز ارتباطی وجود ندارد و ما تنها کار حجمی را به پیمان‌کار سپرده‌ایم" با بیان چنین صحبت‌هایی از جانب شهرداری در حقیقت کارگران فضای سبز پشتوانه ندارند.
یکی دیگر از این کارگران گفت: حقوق ماه های فروردین و اردیبهشت کارگران فضای سبز منطقه 8 و حق بیمه آنها پرداخت نشده است.
وی که خواست نامش فاش نشود افزود: در سه سال گذشته پیمانکار به تعهدات خود عمل نکرده و تعطیل کاری و شب کاری و حق اولاد کارگران را نیز پرداخت نکرده است.
یکی دیگر از کارگران نیز با اشاره به وضعیت بد معیشتی کارگران گفت: بیش از 15 سال سابقه کار در شهرداری دارم و در این مدت مشکلات حقوقی ما برطرف نشده است.
وی افزود،کارگران شهرداری حداقل حقوق را دریافت می کنند و با مشکلات بسیار معیشتی روبه رو هستند.
یکی دیگر از کارگران حاضر در این تجمع گفت: اعتراض کارگران چندین روز است که آغاز شده و تا کنون در مقابل ساختمان شهرداری منطقه 8، شورای شهر اهواز و شهرداری مرکزی تجمع کرده ایم اما به خواسته کارگران ترتیب اثر داده نشده است.
وی اضافه کرد: امروز نیز از ساعت 5 صبح در مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده ایم اما هیچکدام از مسئولان پاسخگو نبوده اند؛ البته پیمانکار و شهردار منطقه هشت امروز برای گفت وگو با کارگران آمدند که شهردار مدعی شده پولی ندارد به کارگران بدهد.
وی اظهار کرد: برخلاف ادعای شهرداری، منطقه هشت یکی از پردرآمدترین مناطق اهواز است زیرا صنایع بزرگ استان مانند صنایع فولاد، کربن، لوله سازی، بنکداران و بازار آهن فروشان و... در این منطقه قرار دارند که مبالغ هنگفتی بابت عوارض و حق آلودگی پرداخت می کنند.
وی درادامه گفت: یکی از معاونان شهرداری منطقه هشت با 2 نفر از اعضای شورای شهر نسبت فامیلی دارد به همین دلیل شهرداری و شورای شهر به اعتراضات کارگران وقعی نمی گذارند.
کارگران در حدود ساعت 12 به دلیل گرمای زیاد هوا متفرق شدند و اظهارکردند در روزهای آینده موضوع را به گونه دیگر پیگیری کنند.