وزارت بهداشت: بیمارستان‌ها در مرز بحران/ پزشکان، پرستاران و کارکنان از ۹ ماه پیش کارانه و مطالبات خود را دریافت نکرده‌اند

(تیتر از جنگ خبر)
ایرنا
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیمه‌های پایه حدود 9 ماه و معادل 9 هزار میلیاردتومان بدهی معوقه به بیمارستان‌های کشور دارند و جلوگیری از بروز بحران در بیمارستان‌ها نیازمند تصمیم سریع برای جبران این بدهی است.

محمد آقاجانی افزود: وضعیت بدهی بیمه ها به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور نگران کننده است، این بیمه‌ها از حدود 9 ماه پیش مطالبات بیمارستان‌ها را پرداخت نکرده‌اند و مجموع بدهی معوقه پرداخت نشده بیمه ها به این مراکز به حدود 9 هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی گفت: بیمارستان‌های دولتی به طور متوسط هر ماه بین هزار تا هزار و 200 میلیارد تومان به بیمه شدگان دو سازمان اصلی بیمه‌گر یعنی سازمان تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت خدمات ارائه می‌کنند.

معاون وزیر بهداشت افزود: حدود 500 میلیارد تومان این خدمات مربوط به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی و حدود 700 میلیارد تومان این هزینه به سازمان بیمه سلامت مربوط است و در برخی استانها معوقه پرداخت نشده 8 ماه و در برخی استان‌ها 9 ماه است.

وی گفت: مطابق قانون بیمه همگانی مصوب خرداد سال 74، بیمه‌ها موظف هستند،‌60 درصد اسناد مالی بیمارستانها و مراکز درمانی را ظرف دو هفته پرداخت کنند و 40درصد بقیه مطالبات این مراکز باید حداکثر ظرف سه ماه تسویه شود، بنابراین کل مطالبات وزارت بهداشت از بیمه‌ها هنوز سررسید نشده و 70 درصد آن از زمان سررسید گذشته است و مهلت قانونی پرداخت آن سپری شده است.

آقاجانی افزود: حدود 20درصد از مطالبات بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از بیمه‌ها به مطالبات پرسنلی این مراکز مربوط است و پزشکان، پرستاران و کارکنان این مراکز حدود 9 ماه است که کارانه و مطالبات پرسنلی خود را دریافت نکرده‌اند و واقعا با بردباری و نجابت به ارائه خدمت به بیماران و مردم ادامه می دهند.

وی گفت: کسری منابع درآمدی بیمارستان‌ها و تاخیر در پرداخت کارانه و مطالبات پرسنلی، تاکنون خللی در انجام کار بیمارستان‌ها به وجود نیاورده است. کارکنان بیمارستان‌ها در این مدت از حقوقشان گذشته و با فداکاری کار می‌کنند اما أنان نیز اقساط بانکی معوقه دارند که باید پرداخت کنند.

آقاجانی افزود: رفع مشکل تاخیر در پرداخت مطالبات مراکز درمانی نیازمند یک تصمیم عاجل است و برای جلوگیری و رفع بحران در بیمارستان‌ها باید هر چه زودتر این مشکل حل شود.


...