انتقاد شدید یونیسف از کشتار کودکان در سوریه

دویچه وله
صندوق کودکان سازمان ملل به حمله خونین اخیر به غیرنظامیان سوری که در جریان آن بیش از ۶۰ کودک هم جان خود را از دست دادند، واکنشی آمیخته با خشم و بیزاری نشان داده است. آمریکا هم ابراز انزجار کرده است.

آنتونی لِیک، مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز یکشنبه (۱۶ آوریل/ ۲۷ فروردین – به وقت محلی) در نیویورک گفت: «پس از شش سال جنگ و خونریزی در سوریه این بعد تازه‌ای از وحشت است که قلب هر کسی که قلبی داشته باشد را می‌شکند. ما نباید از این موضوع تنها خشمگین شویم، بلکه باید عزم خود را برای کمک به کودکان بی‌گناه در سوریه از نو جزم کنیم».

اشاره لیک به انفجار بعدازظهر شنبه در کنار اتوبوس‌های حامل غیرنظامیان در منطقه الراشدین حلب است؛ انفجاری که در جریان آن، بر اساس آخرین آمار دیده بان حقوق بشر سوریه، دست‌کم ۱۲۶ نفر از جمله ۶۸ کودک و ۱۳ زن کشته شدند.

منطقه الراشدین حلب که انفجار یادشده در آن رخ داد، تحت کنترل شورشیان مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است. هنوز هیچ شخص یا گروهی مسئولیت انفجار را بر عهده نگرفته است. سانا، خبرگزاری دولتی سوریه، تروریست‌ها" را عامل حمله دانسته است. مخالفان رژیم سوریه هم هواداران دولت این کشور را مسئول می‌دانند.

یک روزنامه‌نگار سوری که در نزدیکی محل حادثه بوده، به خبرگزاری آلمان گفته است که پیش از انفجار کودکان به سوی خودرویی دویدند که چیپس و خوراکی پخش می‌کرده است: «انفجار ۱۵ دقیقه بعد در اطراف [این] خودرو رخ داد».

جنگ داخلی سوریه در طول ۶ سال گذشته حدود ۴۰۰ هزار قربانی گرفته است؛ میلیون‌ها نفر از شهروندان سوریه نیز در کشور خود آواره شده یا به کشورهای دیگر گریخته‌اند.