نماینده مجلس: ویرانی گسترده در اثر سیل/ امکانات برای مقابله با بحران پاسخگو نیست

(تیتر از جنگ خبر)
خانه ملت
عبدالکریم حسین زاده نماینده مردم اشنویه و نقده در مجلس درخصوص آخرین اخبار از وقوع سیل در استان آذربایجان غربی، گفت: وقوع سیل در استان آذربایجان غربی و شرقی خسارت های بسیاری به وجود آورده است، به طوری که تا در استان آذربایجان غربی و شهرستان اشنویه یک نفر جان خود را از دست داده اما در آذربایجان شرقی بیش از چند نفر فوتی داشته ایم.

نماینده مردم اشنویه و نقده در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه تعامل و همکاری هایی قابل قبولی میان مردم و مسئولان درجهت جلوگیری از افزایش خسارت ها صورت گرفته است، افزود: واقعیت این است درمسیر وقوع سیل زیرساخت ها و ابنیه های فنی به طور کامل تخریب شده و تعداد کثیری از خانه های روستایی از بین رفته است.

وی با بیان اینکه برخی روستاها در خطر تهدید مجدد سیل هستند، تصریح کرد: بسیاری از مردم این روستاها از خانه های خود خارج شدند تا از افزایش خسارت های جانی جلوگیری شود اما انتظار می رود که پس از بازدید مسئولان سازمان مدیریت بحران از محل حادثه اعتبارات لازم برای بازسازی و نوسازی ابنیه های فنی تخصیص پیدا کند.

وی با بیان اینکه روز جمعه پل ارتباطی میان اشنویه و پیرانشهر قطع شد؛ ادامه داد: حجم سیل بالا بوده و ظرفیت های موجود برای مقابله با این بحران پاسخگو نیست.

حسین زاده با تاکید بر اینکه امنیت جانی و مالی مردم برای سال های آینده باید تامین شود، گفت: طبق اطلاعات کسب شده حجم سیل متاسفانه بسیار بالا بوده و حریم رودخانه ها را تخریب کرده است، بنابراین برآورد میزان خسارت نیازمند مطالعات بیشتری است؛ اما موضوع مهم درحال حاضر حفظ جان و مال مردم است و می توان در طی روزهای آینده میزان خسارت های تحمیلی مالی مورد سنجش قرارداد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت تلاش‌های لازم برای تامین اعتبارات لازم در جهت جبران خسارت ها را انجام دهد، افزود: تعداد بسیاری از روستاها درمسیر دره ها و سیلاب های فصلی قرار دارد، بنابراین بحث آبخیزداری باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوان میزان آسیب به روستاها را کاهش داد؛ البته موضوع توانمندسازی سکونتگاه های روستایی از اهمیت بالایی برخوردار است که باید مسئولان این موضوع را مورد توجه قرار دهند.