آغاز رزمایش کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در کویت

ایرنا
رزمایش مشترک نظامی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس با حضور نیروهای زمینی شش کشور کویت، عربستان، قطر ، امارات، بحرین و عمان در کویت آغاز شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در این رزمایش نیروهای زمینی کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس در فضای بزرگ صحرای کویت سلاح ها و تجهیزات خود را به آزمایش می گذارند.

به گفته ژنرال 'محمد الخضر' رییس ستاد مشترک ارتش کویت هدف از برگزاری رزمایش 'حسم العقبان 2017' (عزم عقاب‌های 2017) آمادگی هرچه بیشتر برای مقابله با هرگونه تهدیدات تروریستی می باشد.

در روز نخست رزمایش ، قابلیت انواع خودروهای زرهی و توانمندی رزمی نیروهای مسلح و تسلیحات نیروی زمینی مورد آزمایش قرار گرفت.

رزمایش در چند مرحله و با همکاری و نظارت ارتش آمریکا برگزار خواهد شد و تا نهم آوریل (20 فروردین) ادامه خواهد یافت.

این رزمایش نظامی، چهاردهمین دوره از مجموعه رزمایش های «عزم عقاب‌ها» است که در سال 1999 آغاز و برای اولین بار در بحرین برگزار شد.

در نشست مقدماتی برای برنامه ‌ریزی درخصوص این رزمایش نمایندگان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، آمریکا، نیروهای 'سپر جزیره' و برخی از وزارتخانه‌ها و ادارات شرکت داشتند.
...
مقر اصلی استقرار نیروهای 'سپر جزیره' در پایگاه نظامی ملک خالد در استان حفر الباطن عربستان سعودی قرار دارد. این پایگاه در نزدیکی مرزهای عربستان با کویت و عراق واقع است.

نیروهای مشترک سپر جزیره در سال 1982 تاسیس شدند. هدف از تاسیس این نیروها، حمایت از امنیت کشورهای عضو شورای همکاری خلیح فارس و مقابله با هرگونه تجاوز خارجی اعلام شده است.

براساس آمارهای سال 2010، نیروهای سپر جزیره از 30 هزار نظامی تشکیل شده اند که 21 هزار نفر از آنها نیروهای رزمی هستند.

برگزاری این رزمایش به میزبانی کویت درحالی است که اعضای شورای همکاری خلیج فارس چندی پیش رزمایش دریایی را به میزبانی بحرین برگزار کردند.