تجمع کارگران خشمگین معادن زغال سنگ البرز مرکزی درجاده

تجمع کارگران خشمگین معادن زغال سنگ البرز مرکزی درجاده
شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۸ مارس ۲۰۱۷

صبح روزشنبه28اسفندماه، کارگران خشمگین معادن زغال سنگ البرز مرکزی دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق،4ماه حق بیمه و2سال عیدی درجاده زیراب به پل‌سفید محور سوادکوه تجمع ومسیر را بمدت 50دقیقه مسدودکردند.

به گزارش سوادکوه آنلاین، روز28اسفند، حدود 100 کارگر معترض شرکت‌های خصوصی زیر‌مجموعه شرکت سامان البرز مرکزی با مسدود‌کردن مسیر زیراب به پل‌سفید محور سوادکوه به مدت حدود ۵۰ دقیقه خواستار پرداخت مطالبات خود شدند.
با مذاکره فرمانده انتظامی شهرستان سوادکوه و همکاری کارگران البرز مرکزی، یک‌طرف محور سوادکوه که مسدود شده بود، بازگشایی شد و تردد در آن جریان دارد.
کارگران برای ادامه پیگیری مطالبات خود به شهر پل‌سفید رفتند.
براساس این گزارشات،کارگران معترض از دریافت ۸۰۰ هزار تومان تا یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای بهمن‌ماه خبر دادند و از طلب ۴ تا ۶ میلیون ‌تومانی خود خبر دادند.
عصبانیت،ناراحتی و غم در چهره‌های کارگران مشهود بود و خواستار دست‌یابی به حقوق خود در آستانه سال نو شدند.
آنان به برگزاری جلسه هفته گذشته کارگران با مسؤولان شهرستان سوادکوه و قول دریافت حقوق و مطالبات خبر دادند و به عدم اجرایی‌شدن آن معترض بودند.
کارگران معترض با اشاره به عدم پرداخت مطالباتشان ازشرکت‌ پیمانکاری معدنی «بهره‌وران»، زیر‌مجموعه شرکت سامان گفتند که این پیمانکاران با حقوق آنان اقدام به خرید مایملک در شهرستان سوادکوه و سایر شهر‌ها و یا خودرو‌های گران‌قیمت برای اعضای خانواده خود کردند.
یکی از کارگران معترض با انتقاد از اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی در عدم توانایی برای اجرایی قوانین مربوط به کارگران از مسؤولان خواست تا پیمانکاران را برای پرداخت مطالبات و حقوق کارگران، تحت فشار بگذارند.
برخی دیگر از کارگران از عدم پرداخت حق بیمه خود توسط برخی از پیمانکاران ناراضی بودند و از عدم تمدید دفترچه بیمه خود به مدت ۴ تا ۵ ماه خبر دادند.
کارگران شرکت‌های معدنی البرز مرکزی با حضور در اعماق صد‌ها متری از زمین انتظار پرداخت به موقع مطالبات خود را دارند که به بیان کارگران برخی از شرکت‌های پیمانکاری اقدام به سرمایه‌گذاری شخصی می‌کنند و این کارگران هستند که باید در ایام عید با دریافت بخشی اندکی از مطالبات و حقوق سال خود، شرمندگی را به خانواده خود ببرند.