بازداشت 1500 تن در جشن چهارشنبه سوری و فراخوان به آزادي فوري آنها

بازداشت 1500 تن در جشن چهارشنبه سوری و فراخوان به آزادي فوري آنها


پاسدار محمد شرفی، از سرکردگان نیروی انتظامی اعلام كرد در جریان جشن ملی چهارشنبه سوری نیروهای سرکوبگر حدود 1500نفر را بازداشت کردند (خبرگزاری حکومتی ایسنا- ۲۵ اسفند). این دستگیریها واکنش هراس آلود سران رژیم به جوانانی است که به رغم همه تهدیدها جشن چهارشنبه سوری را به صحنه یی از رویارویی با نظام مستبد و فرصتي براي ابراز انزجار از آن تبدیل کردند.
مقاومت ایران ملل متحد و ارگانهاي ذيربط آن و همه سازمانهاي بين المللي مدافع حقوق بشر را به اقدامی فوری برای آزادی دستگيرشدگان فرا می خواند و از عموم هموطنان می خواهد به ياري خانواده های آنها بشتابند.
جشن چهارشنبه سوری در حالیکه ارگانهای سرکوبگر و دستگاههاي تبلیغاتی رژیم با توسل به هر شیوه ممکن در صدد جلوگیری از آن بودند، در اكثر شهرهاي ايران به طور گسترده برگزار شد.
زندانیان سیاسی زندان گوهردشت کرج نیز به رغم همه محدوديتها با سر دادن شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و خواندن ترانه سرودهای میهنی این جشن را برگزار کردند.
در بسياري شهرها مانند تهران، مشهد، شهر کرد و بانه جوانان با نارنجک دستی به مزدوران بسیجی حمله كردند و در برخي شهرها مانند تهران، شیراز، اصفهان،مشهد، یاسوج و شهر کرد جوانان دلیر با نیروهای سرکوبگر که قصد جلوگیری از برگزاری جشن را داشتند، درگیر شدند. در تهران، اراک و رفسنجان و لنگرود و رشت... جوانان عکسهای خامنه اي و خميني را به آتش كشيدند.
جمعیت حاضر در خیابانها و میدانهای نقاط مختلف تهران به حدي فشرده بود كه رسانه هاي حكومتي نوشتند «چهارشنبه‌سوري, خيابانهاي تهران را قفل كرد». جوانان تهرانی با شعارهای «آخوند باید کشته شه» و «ديكتاتور بدونه به زودي سرنگونه» و پرتاب ترقه به سوی خودروی های نیروی انتظامی انزجار خود از این نظام ضد ایرانی را بیان کردند. در جنوب تهران جوانان مسير گشتهاي نیروهای سرکوبگر را بستند.
در مشهد جوانان به پایگاه بسیج در بلوار وکیل آباد کوکتل مولوتف پرتاب کردند. همچنین رسانه های رژیم خبر از پرتاب ترقه به خودروی نیروی انتظامی و انفجار آن در بین بلوار هاشمیه و خیابان ۱۹ دادند.
در تبريز يك خودروي حامل مأموران نيروي سرکوبگر انتظامي هدف پرتاب نارنجک دست ساز جوانان قرار گرفت و در شهر کرد جوانان در تمام شهر آتش روشن کرده و با کوکتل مولوتف با نیروی انتظامی درگیر شدند.
در رشت مردم شعار «مرگ بر دیکتاتور» و« امسال سال آتشه» سر داده و عکس خمینی را به آتش کشیدند و مزدوران را ناگزیز از ترک صحنه کردند.
در بانه جمعیت به حدی بود که نیروهای سرکوبگر انتظامی در هراس از خشم جوانان از خودروهایشان پیاده نمی شدند. در کاشان، یاسوج، کرمانشاه، اردبیل، ارومیه، ماهشهر و عسلویه با وجود حضور فشرده نیروهای سرکوبگر شهر مملو از صداي ترقه و شادي و شعف جوانان بود. در كوي نبوت و كيان پارس اهواز صداي انفجار ترقه و شليك نارنجكهاي صوتي و انفجاري در نزديكي اماكن نظامي به گوش مي رسيد.
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
25 اسفند 1395 (15 مارس 2017)