وزیر اطلاعات: فساد در صندوق ذخیره فرهنگیان را ما کشف کردیم ولی برای جلوگیری از سیاه نمایی افشا نکردیم

(تیتر از جنگ خبر)
ایلنا
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمود علوی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سه شنبه‌شب شبکه دو سیما با اشاره به این‌که «وزارت اطلاعات همواره با مفاسد اقتصادی مبارزه کرده است»، تصریح کرد: این دولت هم در این زمینه موفقیت‌های زیادی داشته و مفاسد اقتصادی زیادی را کشف کرده است.

او افزود: بر اساس گزارش آقای سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور، اکنون طبق قضاوت سازمان شفاف‌سازی، ایران در ده سال گذشته بهترین وضعیت را در مبارزه با مفاسد اقتصادی داشته و میزان این مفاسد کاهش داشته است.

پرونده صندوق فرهنگیان مربوط به دولت قبل است

وزیر اطلاعات با اشاره به این‌که «یکی از موارد، موضوع هشت هزار میلیارد تومان از صندوق فرهنگیان و صندوق سرمایه است»، گفت: وزارت اطلاعات این موضوع را کشف و متوقف کرده است اما این موضوع مربوط به اکنون نیست. یکی از ائمه جمعه این موضوع را در مراسم نمازجمعه مطرح کرد که هشت هزار میلیارد تومان پول فرهنگیان را خوردند، در حالی که این رقم هشت هزار میلیارد تومان نیست بلکه شش هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است و اصل پول هم حدود دو تا سه هزار میلیارد تومان و بقیه، سود و جریمه دیرکرد آن است. عمده این پول از سال‌های ۸۵ و ۸۶ آغاز شد و تا سال ۹۳ ادامه یافت که آن را کشف و متوقف کردیم. بیش از دو، سوم این پول مربوط به قبل از دولت یازدهم است. برای بازگشت حق فرهنگیان، موضوع از طریق بگیر و ببند حل نکردیم بلکه با راهکارهای عقلایی، افراد را وادار کردیم پول فرهنگیان را برگردانند. تاکنون بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان را به صندوق فرهنگیان برگرداندیم و در حال اقداماتی هستیم تا بقیه آن هم برگردد.

علوی گفت: پس از کشف این فساد اقتصادی، برای جلوگیری از آسیب دیدن اعتماد مردم ترجیح دادیم درباره آن سخنی نگوییم اما شخصی همه این موضوع را به دولت یازدهم ربط داد در حالی که شروع این فساد در دولت یازدهم نبود و کشف آن در این دولت بود. اگر این موضوعات را مطرح کنیم می‌گویند چرا از گذشته سیاه‌نمایی می‌کنید و اگر مطرح نکنیم آن را در کاسه ما می‌گذارند. رئیس جمهور از همان روز اول به من گفت بر نزدیک‌ترین اطرافیان من تا همه مسئولان نظارت کن و نسبت به فساد ذره‌ای مسامحه نکن و ما هم این گونه عمل کردیم و کشفیات زیاد فساد هم به این علت است.

او در پاسخ به این پرسش که آیا قانون به شما اجازه می‌دهد که موارد فساد این‌چنینی را اطلاع‌رسانی نکنید؟ گفت: مصلحت‌اندیشی ایجاب می‌کند وقتی بیان یک مطلب تأثیری در حل آن ندارد اما به سرمایه اجتماعی نظام آسیب می‌رساند و اعتماد مردم را نسبت به کلیت نظام سلب می‌کند باید این محاسبه را انجام دهیم و از اطلاع‌رسانی که نفعی برای نظام ندارد، خودداری کنیم.

...